statystyki

Asystent nauczyciela zarobi maksymalnie 5 tys. zł miesięcznie

autor: Artur Radwan20.03.2014, 07:07; Aktualizacja: 20.03.2014, 08:24
Nauczyciel

Posłowie opozycji przestrzegali też, że może dochodzić do tego, że osoba wspomagająca będzie mieć wyższe kwalifikacje od nauczyciela prowadzącego zajęcia.źródło: ShutterStock

Samorządy będą mogły się zgodzić na zatrudnienie asystenta nauczyciela.W projekcie ustalono, że jego maksymalne wynagrodzenie nie może być wyższe od tego, które jest przewidziane dla nauczyciela z najwyższym stopniem awansu (dyplomowanego). Obecnie średnio zarabiają oni 5 tys. zł.

Reklama


Reklama


Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, którego II czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie. Ponieważ SLD i Solidarna Polska (SP) zgłosiły poprawki, trafił ponownie do prac połączonych komisji samorządu terytorialnego i administracji oraz edukacji, nauki i młodzieży.

– Ten projekt stwarza wyłom do zatrudniania asystentów nauczycieli na podstawie kodeksu pracy, a nie Karty nauczyciela. Zgłaszamy więc poprawkę, aby nowa grupa pracowników nie mogła wykonywać zadań przewidzianych w art. 42 Karty nauczyciela, czyli zastępować m.in. bibliotekarzy, logopedów czy psychologów – mówił Artur Ostrowski, poseł SLD.

Poprawka SP idzie jeszcze dalej, bo eliminuje przepisy umożliwiające zatrudnianie w szkołach asystentów nauczycieli.

– Nie sprecyzowano wobec nich ogólnego zakresu obowiązków. Wprowadzanie tego przepisu prowadzi do powolnej likwidacji karty – podkreślała Marzena Wróbel z SP.

Tłumaczyła, że w obrębie tej samej grupy pracowników byłyby możliwe dwa rodzaje zatrudnienia, co jest niezgodne z konstytucją. Przestrzegała też, że do szkół zostaną wprowadzone umowy śmieciowe.

– Osoba wspomagająca najprawdopodobniej będzie otrzymywać najniższe wynagrodzenie, a tylko nieliczni znajomi wójta będą mogli uzyskiwać pensję nauczyciela dyplomowanego – argumentowała Marzena Wróbel.

W projekcie ustalono, że maksymalne wynagrodzenie asystenta nie może być wyższe od tego, które jest przewidziane dla nauczyciela z najwyższym stopniem awansu (dyplomowanego). Obecnie średnio zarabiają oni 5 tys. zł.

Posłowie opozycji przestrzegali też, że może dochodzić do tego, że osoba wspomagająca będzie mieć wyższe kwalifikacje od nauczyciela prowadzącego zajęcia. Bogdan Rzońca z PiS mówił, że będzie to prowadzić do konfliktów. Jego zdaniem może się też zdarzyć, iż rodzice zażądają od dyrektora szkoły, aby zajęcia prowadził asystent, a nie nauczyciel.

Opozycja pytała też, czy samorządy otrzymają dodatkowe środki na asystentów.

– Rząd popiera zwiększenie standardów opieki dla sześciolatków, w tym możliwość zatrudniania asystentów – mówiła Joanna Berdzik, wiceminister edukacji narodowej.

Zaznaczyła, że samorządy otrzymają więcej pieniędzy w związku z obniżeniem obowiązku szkolnego, będą mogły też pozyskać pieniądze z UE.

– Współpracujemy z ministrem pracy, wspólnie chcemy uruchomić możliwość zatrudnienia asystentów w ramach prac interwencyjnych oraz stworzenia dla nich programów specjalnych – przekonywała Joanna Berdzik.

Głosowanie na przyjęciem uchwały ma się odbyć jutro.

Etap legislacyjny

II czytanie w Sejmie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Dobrze zarabiający Nayczyciel(2014-03-20 23:56) Odpowiedz 10

    Aż się dziwię,bardzo dziwię skąd tyle wrzasku,że Nauczycielami zostają tylko ci.którzy w innej pracy odpadliby od razu.To zawód lukratywny ,świetne wynagradzany ,skoro asystent zarabia piątkę na miesiąc to jego patron ze dwa razy tyle.Teraz wszystkie posły i senatory,nie mówiąc o szanownym Wójcie Pawlaku będą się pchały do szkoły ,może dojść do rękoczynów.A redaktor Radwan.to już z pewnością mandat Senatora uzyska i te marne osiem kawałków na miesiąc będzie zarabiał,dalej pomstując na Nauczycieli czemu tak dużo zarabiając nic nie robiąc,ale wyrobi sobie te znajomości i po pierwszej dla siebie kadencji Nauczycielem zostanie,czysta maniana.

  • ola34(2015-09-13 18:18) Odpowiedz 10

    gdzie zarabiają średnio 5ty.? ja zarabiam 1000zł za 8godz dzinnie. Bzdura!

  • Nauczyciel(2014-03-25 22:47) Odpowiedz 00

    Jakie 5 tysięcy!!! To manipulacja!! Jestem nauczycielem dyplomowanym z 20-to letnim stażem. Na konto co miesiąc wpływa 2200 zł taka jest prawda. A magiczne słowo: średnio, oznacza, że liczymy tu pensje ministra oświaty, dyrektorów itd. Nauczyciel ma na rękę ok 2500. Więc nie szczujmy społeczeństwa!!

  • gucio(2014-03-20 19:06) Odpowiedz 00

    Paradoksów ciąg dalszy.
    Wynagrodzenia dla pomocnika nauczyciela skromniutkie.
    Następny krok to więcej wolnego i mniejsze pensum.

  • takie życie(2014-03-21 16:53) Odpowiedz 00

    Tyle to Jarek płaci swojemu gorylowi.No ale Jarek ma kasę bo w młodości też pracował w oświacie.Pracował jako starszy bibliotekarz.Jeżeli chodzi o wykształcenie w oświacie to proszę zapytać ilu magistrów inżynierów pracuje jako zwykli robole w przemyśle ciężkim a ich brygadzistami są ludzie po zawodówce ale za to zarabiają 2 razy więcej od magistra inżyniera.Jakoś nikomu to nie przeszkadza.Związkowcy Dudy też uważają że to normalne.No bo przecież i tak dużo inżynierorobole zarabiają w porównaniu z tym ile zarabiali gdy rządził PiS.

  • ?!(2014-03-22 13:40) Odpowiedz 00

    do 30: alex44

    "Rządam od żądu RP..."
    To żart, czy "sprawa postawiona na łbie"?

  • Adam(2014-03-20 15:18) Odpowiedz 00

    No to nauczyciele są tacy zarobieni, że potrzebują asystentów? Pracują 18 godzin w tygodniu + dzwie karciane. Te pierdy o tym, że muszą się przygotować i sprawdzać prace klasowe może dotyczą 15% nauczycieli. Mam dzieci w szkole i chodzę na "wywiadówki". Jakie sprawdzanie prac i przygotowania do lekcji jak dziecko przez całe półrocze ma dwie oceny i to jeszcze nie wpisane do dziennika elektronicznego bo na to nie ma czasu. Owszem jest kilka przedmiotów gdzie to wygląda inaczej ale to są wyjątki. Asystenci są nie potrzebni. Wystarczy zmienić komunistyczną kartę nauczyciela. Niech nauczyciel pracuje 18 godzin a w zasadzie 18x45min ale w szkole powinien przebywać 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Na pewno z wszystkim się obrobią i nie będą nosić prac lub zeszytów do domu.

  • licencjowana nauczycielka(2014-03-20 15:25) Odpowiedz 00

    Do: 5 tys to łzy...

    Człowieku, a 900zł to co to jest? Ja marzę chociaż o 2 tysiącach na rękę.
    Zgadzam się za to z drugim komentarzem

  • BAJ(2014-03-23 07:26) Odpowiedz 00

    Jaki debil to wymyślił, nauczyciele nie mają pracy. Debile w ministerstwach bozia dała rozum po to żeby myśleć a nie po to żeby wymyślać głupoty

  • jakiCHś(2014-03-22 10:25) Odpowiedz 00

    29. Mam nadzieję, że nie byłaś nauczycielką.

  • tata2(2014-03-23 08:56) Odpowiedz 00

    Proponuję, tak na wszelki wypadek, wprowadzić jeszcze asystenta woźnego, kucharki i bibliotekarki.

  • pol anka(2014-03-20 21:05) Odpowiedz 00

    bardzo ciekawy pomysł na obejście karty nauczyciela, Były lata zapędzania pedagogów do podnoszenia kwalifikacji, czytaj nabijania kabzy tym co ich doskonalili, teraz są lata szantażu. Na podobnych zasadach jak zatrudniono katechetów zostana zatrudnieni asystenci, którzy BOSKIM cudem będą mieli wyższe kompetencje od głównego prowadzącego. Kolejna furtka, miejsce zatrudnienia dla uzdolnionych dzieci z PO i PSL. Ciekawe co na to wszystko powiedzą Ci którzy tyraja na te oświatowe pieniądze, bo Drogie ludziska koncepcja Buzka, że to wojsko i policja na spółke z urzędnikami z powiatu tworzą bogactwo Narodu klęknęła juz dawno

  • ann(2014-03-20 19:13) Odpowiedz 00

    20 dzieci w klasie i nie trzeba asystenta

  • bzdura(2014-03-20 14:37) Odpowiedz 00

    5 tys to bzdura

  • awo(2014-03-23 12:07) Odpowiedz 00

    asystent-wózkarz senatora Libickiego dostaje z kasy senackiej 6.000 zł miesięcznie.Robota prosta jak drut,mała odpowiedzialność i szafa gra.Tylko jedno pytanie, a skąd ta kasa senacka pochodzi ? A dla biednych chorych dzieci kasy brak.Czy to jest jeszcze moje państwo ?

  • Czytelnik(2014-03-23 13:05) Odpowiedz 00

    Połowa z tego to za dużo pare godzin nauki bez przesady! Inni pracują po 200 godzin cięzko za 1600! Kpina niby inteligencja!!!

  • dziękuję za odpowiedź(2014-03-20 22:28) Odpowiedz 00

    Zadanie z matematyki: asystent nauczyciela zarabia 5 tysięcy złotych miesięcznie. Ile zarabia nauczyciel w skali miesiąca?

  • pech matur(2014-03-21 01:33) Odpowiedz 00

    No jak ma asystent zarobić 5 kól, to na pewno jest znajomym królika. Po kiego diabła zwolnili tylu nauczycieli, którzy zarabiali połowę mniej? Tu jest coś innego grane, chca wpuścic swoich niby asystentów do szkół za duże pieniądze, gdziez im nauczycielom do jaśnie państwa asystentów za podwójną pensję ha ha

  • w buszu(2014-03-21 01:38) Odpowiedz 00

    czy quano nie oznacza gooowna?

  • Babcia emerytka(2014-03-21 17:50) Odpowiedz 01

    Nie ma pracy kur.. do nauczycieli a ci debile tworzą jakiś asystentów ! To są jełopy w tym rządzie !!!