statystyki

Ankieta MEN: dyrektorzy i rodzice przekonani, że szkoły są przygotowane na przyjęcie sześciolatków

12.03.2014, 18:39; Aktualizacja: 12.03.2014, 19:29
Pingwin rządzi

dzieci, szkoła, przedszkoleźródło: ShutterStock

MEN przekonuje, że wypowiedzi dyrektorów szkół, a także rad rodziców potwierdzają przygotowanie placówek do przyjęcia dzieci sześcioletnich. Tak wynika z ankiet, jakie od grudnia są wypełniane na stronie internetowej resortu.

Reklama


Reklama


Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska mówi, że patrząc na wyniki procentowe, praktycznie nie ma zastrzeżeń do bazy dydaktycznej. Jako dobrą lub bardzo dobrą określiło ją prawie 94 procent dyrektorów i prawie tyle samo rad rodziców. 

Joanna Kluzik-Rostkowska mówiła dziś w Sejmie, że te ankiety potwierdzają też zaufanie do przygotowania nauczycieli uczących w klasie pierwszej. Pozytywną opinię miało tutaj prawie 100 procent dyrektorów i rad rodziców

0,72 procent rad rodziców uznało, że szkoły nie zapewniają dzieciom warunków bezpieczeństwa. Ponad 15 procent uważa, że świetlica szkolna nie sprzyja rozwojowi dziecka sześcioletniego. Najniższy stopień zadowolenia ze szkoły swojego dziecka wskazało 0,03 procent rad rodziców. Najwyższy - 67,08 procent.

Opozycja nie ufa tym wynikom

Anna Paluch z Prawa i Sprawiedliwości podejrzewa, że dyrektor szkoły może nie chcieć przyznać się szczerze do jakichkolwiek braków w jego placówce. Może mu zależeć na dodatkowej subwencji oświatowej wynikającej z większej liczby uczniów. To będzie przecież oznaczać dodatkowe pieniądze, chociażby dla nauczycieli, czyli de facto jego kolegów z pracy.

Marzena Wróbel z Solidarnej Polski przypomniała natomiast wyniki badań Najwyższej Izby Kontroli sprzed pół roku. Wtedy to NIK wskazała, że tylko 13 procent zbadanych szkół spełniało wszystkie kryteria placówki gotowej do przyjęcia dzieci sześcioletnich. Izba zaznaczyła wtedy, że część uchybień zostało usuniętych jeszcze w trakcie kontroli, kolejne zniknęły w czasie spisywania dokumentu.

Zbigniew Dolata z PiSu cytował natomiast tezy z obserwacji profesora Krzysztofa Konarzewskiego z Instytutu Badań Edukacyjnych, który przeanalizował wyniki światowych badań kompetencji dziesięciolatków TIMSS. Wynika z nich, że dzieci starsze częściej kierowane były do programów dla dzieci uzdolnionych. Dzieci młodsze częściej natomiast powtarzają klasę, częściej są kierowane na zajęcia wyrównawcze i częściej bywają nielubiane wśród kolegów. 

MEN przekonuje, że ich ankieta została przeprowadzona wśród 95 procent dyrektorów szkół i rad rodziców. Dodaje, że jeszcze w marcu mają być przeprowadzone kontrole przez wizytatorów. Wyniki ich obserwacji mają być opublikowane na stronie internetowej resortu.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • Artur(2014-03-30 21:41) Odpowiedz 00

  Nauczyciele nie są przygotowane na przyjęcie sześciolatków. Jeśli nauczyciel krzyczy na takie dziecko bo nie ma cierpliwości to lepiej pójść z dzieckiem poradni psychologicznej i odroczyć dziecko.

 • krys(2014-03-12 20:11) Odpowiedz 00

  A co dyrektorzy maja mówić ? Jest nacisk a jak nie to won dyrektorze !!!
  Dyktatura...

 • anty(2014-03-12 23:46) Odpowiedz 00

  Właśnie czytałam te ankiety, i smiech na sali. Sprawdziłam szkoły w okolicy, które znam i mam kontakt z radą pedagogiczna i Radą Rodziców. Co mają powiedzieć, przecież to nie wina Dyektora że nie ma szatni gdzie zrobić, bo szkoła nie jest z gumy. I co wykazała kontrola, że wszaksze szkoła nie spełnia wymagań, ale miasto nie ma budżetu więc zaopiniowano pozytywnie, bo w ramach tego co mogł dyrektor zrobił i tak wiele. W szkole w tym roku ma być system 3-zmianowy. 6-latek np. zacznie 4 lekcje o 13.30. Na szkołę jest 1 świetlica, więc siła rzeczy wszystkie dzieci id 6-latków po te z ostatnich klas są razem. Na obiedzi won, bo trzeba dzieciom dac jeśc i jeść szybko, bo za chwile druga tura dzieci przyjdzie na obiad. 6-latek jest stracony. Nie zje bo nie ma szans tego, za co płaci rodzic. Okienko z którego ma pobrac zupę jest za wysoko musi wyciągnąc rączki, lub prosić starszego którego się boi lub wstydzi. Pisuary sa na takiej wysokości, że od razu może sobie dac spokój. itp,itd.

 • filologini(2014-03-13 19:11) Odpowiedz 00

  Polecam wysłuchać obrad podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty (druk nr 2132). Wnioski nasuną się same.
  sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp#DDED300FFCB5A954C1257C86003905BD

 • Obywatel(2014-03-13 19:18) Odpowiedz 00

  Wróciły czasy stalinizmu. „Malowanie trawy” to dziś standard. A obywatele nawet ci najmniejsi to dla władzy jedynie nawóz, na którym mają urosnąć ich słupki wyborcze. Wstyd!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama