Dzieci posiadające obywatelstwo polskie, ale uczące się za granicą, nie mogą korzystać ze zniżek na przejazdy m.in. pociągami.
Rzecznik praw dziecka (RPD) zwrócił się do rzecznika praw obywatelskich z wnioskiem o rozważenie zasadności złożenia do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1138).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ze zniżek na przejazdy PKP czy PKS nie korzystają dzieci posiadające obywatelstwo polskie, ale uczące się za granicą. RPD zwracał się już w tej sprawie do ministrów: transportu, budownictwa i gospodarki morskiej oraz edukacji narodowej.
– Obecne przepisy nie zapewniają równego dostępu do korzystania z ulg wszystkim dzieciom – uważa Marek Michalak, RPD.
Problem dostrzega też prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Z powszechnej praktyki wynika bowiem, że posiadane przez takich uczniów legitymacje szkolne wystawione w języku obcym nie są uznawane przez kontrolerów oraz konduktorów. Wzory tych dokumentów nie są wykazane w przepisach uprawniających do tańszych przejazdów.
Zgodnie z par. 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra infrastruktury z 25 października 2002 r. w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U. nr 179, poz. 1495) dokumentem poświadczającym uprawnienia uczniów do korzystania z ulgi jest legitymacja szkolna. Jej wzory określają przepisy rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 28 maja 2010 r. (Dz.U. nr 97, poz. 624 z późn. zm.).