Dyrektor placówki może rozwiązać umowę z nauczycielem z powodu likwidacji oddziałów. Nie przeszkodzi mu w tym zarzut, że liczba prowadzonych zajęć z przedmiotu, którego zwalniana osoba uczy, nie uległa znacznemu pomniejszeniu. Tak orzekł Sąd Najwyższy.
W zespole szkół przy sporządzaniu arkusza organizacyjnego na kolejny rok nauki zdecydowano o zwolnieniu jednego z kilku nauczycieli wychowania fizycznego. Jako przyczynę wskazano, że po wakacjach będzie mniejsza liczba klas i tym samym ograniczona zostanie liczba zajęć.
Zwolniona osoba od tej decyzji odwołała się do sądu I instancji, który zwrócił uwagę, że w porównaniu z poprzednim rokiem szkolnym w placówce ubyła tylko jedna godzina WF-u. W tej sytuacji nie zaszła faktyczna niemożliwość dalszego zatrudnienia nauczycielki, skoro ograniczenie liczby oddziałów nie spowodowało rzeczywistego i istotnego zmniejszenia wymiaru godzin zajęć. W efekcie wskazana przyczyna rozwiązania stosunku pracy nie jest prawdziwa, lecz pozorna.
Sąd I instancji przywrócił zwolnioną nauczycielkę do pracy. Dyrektor szkoły wniósł apelację. Druga instancja uznała, że w poprzednim postępowaniu wadliwie zinterpretowano art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.), dotyczący zwolnienia z powodu zmian organizacyjnych w szkole. W ocenie sądu apelacyjnego podana przez pracodawcę przyczyna wypowiedzenia, tj. zmiany organizacyjne powodujące zmniejszenie liczby oddziałów, spełniała wymogi konkretności i prawdziwości. Dodał, że w pozwanym zespole szkół takie modyfikacje faktycznie miały miejsce. Wypowiadając stosunek pracy, placówka nie naruszyła wspomnianego przepisu.
W efekcie sąd II instancji nie podzielił argumentacji, że zmniejszenie liczby klas nie spowodowało na tyle istotnego zmniejszenia wymiaru godzin wychowania fizycznego, które uniemożliwiało dalsze zatrudnienie nauczycielki WF-u. Sędziowie zmienili zaskarżony wyrok i oddalili żądanie przywrócenia do pracy.
Pełnomocnik zwolnionej wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego (SN). W ocenie SN likwidacja dwóch oddziałów w pozwanej placówce wymuszała ograniczenie zatrudnienia przez wypowiedzenie stosunku pracy jednemu nauczycielowi wychowania fizycznego.
SN wskazał, że zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 2 karty w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub modyfikację planu nauczania uniemożliwiającą dalsze zatrudnianie pedagoga w pełnym wymiarze zajęć dyrektor rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na jego wniosek, przenosi go w stan nieczynny. Co więcej, osoba zatrudniona na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2 karty.
Sąd nie miał też zastrzeżeń do ustaleń sądu II instancji, zgodnie z którymi w wyniku zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole, uniemożliwiających dalsze zatrudnianie wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego w pełnym wymiarze zajęć, konieczne było rozwiązanie stosunku pracy z którymś z nich.
SN oddalił skargę kasacyjną.
ORZECZNICTWO
Wyrok Sądu Najwyższego z 12 marca 2013 r., sygn. akt I PK 225/12.