Krótszy urlop, ograniczenia w urlopie na poratowanie zdrowia, zmiana systemu wypłaty dodatków. Te zmiany w Karcie Nauczyciela mają szanse już wkrótce wejść w życie. Rząd przyjął założenia do projektu ustawy zmieniającej podstawowy dokument regulujący zasady pracy nauczycieli.

"Podnoszenie jakości pracy szkoły poprzez: wzmocnienie motywacyjnego charakteru wynagrodzeń nauczycieli, zwiększenie roli doskonalenia umiejętności zawodowych nauczycieli zgodnie z potrzebami uczniów, poprawa organizacji pracy szkoły oraz włączenie rodziców w sprawy istotne dla szkoły w szerszym niż dotychczas zakresie to najważniejsze cele nowelizacji Karty Nauczyciela" - czytamy w komunikacie prasowym po posiedzeniu Rady Ministrów.

Według rządu zmiany uporządkują pracę nauczycieli i szkół oraz zapewnią uczniom najlepsze warunki na zajęciach. Je założeń jest poprawa komunikacji między kadrą pedagogiczną i rodzicami. Jak realizowane będą te założenia? Przede wszystkim zmieni się system wynagradzania nauczycieli. Przewidziane jest uelastycznienie sposobu jego rozliczania i zmiany w uprawnieniach socjalnych. "Zastąpienie średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego wskaźnikami kalkulacyjnymi środków ogółem przeznaczonych na wynagrodzenia nauczycieli oraz inny sposób rozliczania środków wydatkowanych na wynagrodzenia" - dowiadujemy się z komunikatu.

Wskaźniki kalkulacyjne są następujące:

a) dla nauczyciela stażysty - 100 proc. kwoty bazowej,

b) dla nauczyciela kontraktowego - 111 proc. kwoty bazowej,

c) dla nauczyciela mianowanego - 144 proc. kwoty bazowej,

d) dla nauczyciela dyplomowanego - 184 proc. kwoty bazowej.

Rząd podkreśla, że nie zmieni to łącznej wysokości środków, które samorządy przeznaczają na pensje nauczycieli. Różnić będzie się sposób rozliczania: na wszystkich stopniach awansu zawodowego, zamiast oddzielnie na poszczególnych, jak było do tej pory. Ma to uprościć zarządzanie wynagrodzeniami. Organ prowadzący szkołę określi więc wysokość stawek dodatków oraz warunki ich przyznawania (np. za nadgodziny). Znikną niektóre przestarzałe uprawnienia socjalne: związane z dodatkiem mieszkaniowym, zasiłkiem na zagospodarowanie, użytkowanie gruntu szkolnego i zajmowanie mieszkań w budynkach szkolnych.

Zachowana zostanie jednak ochrona praw nabytych, zatem nie zmieni się sytuacja osób, które korzystały z tych praw przed wejściem w życie ustawy. Poruszona została także kwestia kontrowersyjnego dodatku wiejskiego. Ustawa uwzględnia go w rozliczeniu środków na wynagrodzenia.

Nowe przepisy mają także zwiększyć rolę rodzica w życiu szkoły. Ma to odbywać się przez wpływ rodziców na awanse nauczycieli oraz ocenę ich pracy. W nowej Karcie uregulowane zostaną postępowania, m. in. poprzez centralny rejestr orzeczeń dyscyplinarnych.