statystyki

Nauczyciele zyskają dwa miesiące wakacji po urlopie rodzicielskim. Wrócą do pracy po 14 miesiącach wolnego

autor: Artur Radwan19.07.2013, 07:07; Aktualizacja: 19.07.2013, 09:35
Dyrektorzy szkół przyznają, że tak długie przerwy w pracy będą miały wpływ na działanie placówek.

Dyrektorzy szkół przyznają, że tak długie przerwy w pracy będą miały wpływ na działanie placówek.źródło: ShutterStock

Nauczyciele którzy skorzystają z wydłużonych urlopów na dziecko, wrócą do pracy nie po 12, lecz 14 miesiącach. Odbije się to na jakości kształcenia.

Reklama


Reklama


Uczący w szkołach mają prawo do około 60 dni urlopu wypoczynkowego. Liczba dni wolnych jest jeszcze wyższa po doliczeniu różnego rodzaju przerw od nauki, które zarządza dyrektor placówki.

Ten okres można wydłużyć o kolejne 8 tygodni. Wystarczy, że w czasie wakacji nauczyciel chorował, był na ćwiczeniach w armii lub po prostu korzystał z urlopu macierzyńskiego. Czerwcową nowelizacją kodeksu pracy katalog takich przyczyn został rozszerzony m.in. o urlop ojcowski i rodzicielski.

Dyrektorzy szkół przyznają, że tak długie przerwy w pracy będą miały wpływ na działanie placówek.

Dłuższa przerwa

Nowy urlop rodzicielski wprowadziła ustawa z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 675). Zmieniła ona także art. 66 ust. 1 Karty nauczyciela (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr. 97, poz. 674 z późn. zm.). Przewiduje on, że w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej urlopem ojcowskim lub rodzicielskim – nauczycielowi przysługuje wypoczynek w ciągu roku szkolnego w wymiarze uzupełniającym do ośmiu tygodni.

To oznacza, że jeśli pedagog skorzysta z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego w wakacje, jego szef będzie musiał udzielić mu wolnego w takim samym wymiarze w ciągu roku szkolnego. Z kolei jeśli np. nauczycielka wróci pod koniec września 2014 r. z urlopu rodzicielskiego, dyrektor będzie musiał jej zagwarantować dodatkowe dwa miesiące wolnego.

Dezorganizacja pracy

Takie rozwiązanie krytykują dyrektorzy szkół.

– Urlopy dla nauczycieli w ciągu roku szkolnego zaburzają pracę placówki i niestety często wpływają na jakość świadczonych obowiązków. Bywa, że osoba, która zastępuje tego nieobecnego, traktuje te zajęcia po macoszemu, bo zdaje sobie sprawę z przejściowego okresu ich prowadzenia. Dodatkowo wie, że nie będzie musiała później na przykład tłumaczyć się ze złych wyników egzaminów zewnętrznych – przekonuje Tomasz Malicki, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.

Według niego zawód nauczyciela wymaga dyspozycyjności od września do czerwca.

– Skoro pedagodzy mają tak dużo wolnego, to po powrocie z rodzicielskiego nie powinno się im jeszcze dawać w prezencie dwóch miesięcy wolnego. Przecież za ten urlop uzupełniający musi zapłacić gmina – dodaje.

Dyrektorzy szkół podkreślają, że powinni mieć przynajmniej prawo zaproponowania ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację nauczyciela z dodatkowego wolnego i powrót do pracy.

– Jestem zdumiony, że nauczyciele otrzymali kolejny przywilej. To oznacza, że po urlopie rodzicielskim będą wracać do pracy nie po 12, ale po 14 miesiącach nieobecności. W szkole najważniejsza jest przecież jakość kształcenia uczniów, a ciągłe zastępstwa i zmiany temu nie sprzyjają – argumentuje Edmund Wittbrodt, senator PO i były minister edukacji.

Tłumaczy, że pedagodzy mają najdłuższy urlop ze wszystkich pracowników, za który otrzymują normalne wynagrodzenie, więc nie powinni korzystać z jego dodatkowego uzupełnienia.

Nauczycielskie przywileje

Nauczycielskie przywileje

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ma być, i koniec

Z taką krytyką nie zgadzają się oświatowe związki.

– Może się zdarzyć, że nauczyciel na zastępstwie włączy uczniom lekturę na DVD, ale tak bywa tylko przy zastępstwach nagłych, czyli doraźnych. Nie ma o tym mowy, gdy dyrektor wie, że danej osoby nie będzie po powrocie z rodzicielskiego przez kolejne dwa miesiące. Przełożony takiego pracownika musi zagwarantować ciągłość prowadzenia zajęć i tym samym dłuższe zastępstwo – argumentuje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Podobnego zdania są inni działacze związkowi.

– Dzięki długim nieobecnościom uwalniany jest rynek pracy dla innych osób – wskazuje Andrzej Antolak z Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Dodaje, że przy obecnej fali zwolnień w oświacie te rozwiązania są pożądane.

Ze związkowcami zgadzają się też prawnicy.

– Dyrektorzy szkół muszą respektować prawo. Każdy pracownik po powrocie z macierzyńskiego czy obecnie również rodzicielskiego może wykorzystać zaległy urlop. Jeśli z karty wykreślono by takie rozwiązanie, nauczyciele mogliby zarzucić, że są dyskryminowani względem innych pracowników – zauważa prof. Małgorzata Gersdorf, sędzia Sądu Najwyższego.

Przyznaje, że dyskusyjny może być tylko sam wymiar urlopu wypoczynkowego.

Nauczyciel w wojsku

Co ważne, z dodatkowych ośmiu tygodni mogą korzystać nie tylko świeżo upieczeni rodzice, ale również nauczyciele, którzy w czasie wolnym przebywali na chorobowym lub odbywali ćwiczenia wojskowe albo krótkotrwałe przeszkolenie wojskowe. Urlopy uzupełniające w ciągu roku szkolnego mogą też wybrać dyrektorzy i ich zastępcy, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali wolnego w czasie wakacji z powodu remontów placówki oświatowej.

Sami szefowie szkół wskazują, że najwięcej problemów sprawia wzywanie na ćwiczenia wojskowe np. nauczycieli fizyki czy matematyki w trakcie egzaminów zewnętrznych z tych przedmiotów.

– Niestety nie możemy dostosowywać się do każdego żołnierza rezerwy oddzielnie, bo niemożliwe jest indywidualne szkolenie każdego z nich – wyjaśnia gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek, doradca ministra obrony i rektor Akademii Obrony Narodowej.

Tłumaczy, że obecnie przy rekrutacji do Narodowych Sił Rezerwowych największym problemem są pracodawcy, którzy niechętnie zgadzają się na wysłanie zatrudnionego na takie ćwiczenia. Zaznacza, że dyrektorzy szkół mogą jednak próbować porozumieć się z dowódcą w sprawie terminów ćwiczeń podległych im pracowników.

Dyrektor szkoły musi przyznać urlop uzupełniający

Praktyczną konsekwencją przewidzianego w art. 66 ust. 1 Karty nauczyciela uprawnienia do urlopu uzupełniającego może być dezorganizacja pracy szkoły spowodowana długą nieobecnością nauczyciela. Stanie się tak zwłaszcza w tych przypadkach, w których nauczyciel w wyniku wykorzystania przysługującego mu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego nie wykorzysta w danym roku 8 tygodni wypoczynkowego. Ma wtedy prawo domagać się udzielenia mu urlopu uzupełniającego, którego termin ustala dyrektor szkoły, wziąwszy pod uwagę organizację pracy w placówce oraz propozycje nauczyciela. W przypadku pracownika, do którego stosujemy k.p., jest podobnie, czyli jeśli przebywa na urlopie rodzicielskim, to przez ten czas nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego, który może wykorzystać po powrocie do firmy. Może się okazać, że pracownicy nie ma przez rok (bo wykorzystywała urlop macierzyński i rodzicielski), a po powrocie ma jeszcze zaległy urlop wypoczynkowy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • yyyyyy(2013-07-19 09:18) Odpowiedz 40

  Kto zazdrości nauczycielom, niech podejmie prace w tym zawodzie. Zobaczymy, co dalej. Uwidim, pagadim.

 • nauczyciel(2013-07-22 22:48) Odpowiedz 40

  ktoś jest zaskoczony, że nauczyciel dostaje kolejny przywilej, ale niech mi odpowie czy matka wracająca do pracy po 12 miesiącach w miesiącu grudniu traci prawo do przysługujących jej w ciągu tego minionego roku 26 dni urlopu? Przecież oczywiście, że nie! Czemu więc uważacie, że nauczyciel ma być na gorszej pozycji, dlaczego niby nauczyciele mieli tracić swój przysługujący urlop?

 • ewelin(2013-07-19 23:59) Odpowiedz 20

  Panie Radwan, skończ Pan i wstydu oszczędź, nie znasz Pan Kodeksu Pracy, każdemu pracownikowi należy się urlop uzupełniający jeśli nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego, bez względu na to czy nie wykorzystał z powodu zwolnienia lekarskiego czy macierzyńskiego czy wychowawczego.

 • nauczyciel(2013-07-22 23:04) Odpowiedz 21

  @16: tata2

  Jeśli tobie urodzi się dziecko to przysługują ci dwa tygodnie urlopu ojcowskiego niezależnie czy urodziło ci się w czasie urlopu czy nie. Co więcej masz prawo skorzystać z tego urlopu ale nie musisz. Czemu więc chcesz odbierać to samo prawo ojcom będącym nauczycielami.

 • Ala(2014-02-25 10:22) Odpowiedz 20

  w kazdym zawodzie po macierzynskim urlopie, kazda matka stara sie wykorzystac urlop wypoczynkowy skumulowany najlepiej... ale oczywiscie to tylko nauczyciele to darmozjady i wielce uprzywilejowaniu... szczujcie na nas dalej ludzi... na pewno na dobre to wyjdzie wszystkim..

 • aolka(2013-07-19 19:54) Odpowiedz 10

  Ktoś kto myli wyrównanie z 14-tką, a urlop określa przywilejem, nie może pracować jako prawnik, więc zajmuje się skrobaniem "artykułów' do gazet :)

 • AC(2013-07-20 10:49) Odpowiedz 10

  Gazeta Prawna coraz więcej ma artykułów nierzetelnych. Wcale nie jest prawdą to, że cytat "To oznacza, że jeśli pedagog skorzysta z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego w wakacje, jego szef będzie musiał udzielić mu wolnego w takim samym wymiarze w ciągu roku szkolnego." Autor widocznie nie zna zasad udzielania urlopów uzupełniających opisanych w Karcie Nauczyciela. I KM pisze zgodnie z prawdę, ta nowelizacja niczego nie zmienia. Panie autor jak Pan piszesz artykuł, to bądź rzetelny nie medialny. Dawniej bardzo ceniłam informacje w GP, wykorzystywałam je w pracy, teraz to byłoby "samobójstwo"

 • Ewa(2013-07-19 11:09) Odpowiedz 10

  Ludzie o co wam chodzi? Każda matka po urlopie macierzyńskim ma prawo do wykorzystania urlopu wypoczynkowego jeśli go wcześniej nie wykorzystała. Dziennikarzyna znowu szczuje na nauczycieli. Nudne to i obrzydliwe.

 • ted(2013-07-19 19:14) Odpowiedz 13

  kolejne bandyctwo nie ma słów

 • kwit(2013-07-19 11:34) Odpowiedz 10

  Biedny jest autor większości artykułów o nauczycielach. Musiał być nieukiem w szkole albo dopadły go inne traumy. A może to były nauczyciel. Dziwny w każdym razie. Co najmniej dziwny. Strzyka nienawiścią do polskiej oświaty.

 • w(2013-07-19 11:04) Odpowiedz 10

  najbardziej mnie rozbawił urlop jako przywilej...oj rydwan jakiś ty gupi!

 • n-el(2014-11-14 13:07) Odpowiedz 10

  Co za bzdurny artykuł, aż dziwne, że autor bezkarnie publikuje tak amatorskie wypociny ! Jakie dwa miesiące urlopu ma nauczyciel prawo wykorzystać, to po pierwsze ! Do jakich 60 + dni urlopu ma nauczycieprawo, to po drugie ! Poczytaj wnikliwie i z wyobraźnią uczony autorze artykułu KN. I najważniejsze-każda, KAŻDA powtarzam matka, pracująca w każdym innym zawodzie, w obliczu kończącego się macierzyńskiego/rodzicielskiego dobiera sobie na koniec zaległy niewykorzystany urlop, by jak najdłużej być z dzieckiem, o ile musi zostawić je z obcą osobą. A w przypadku nauczycieli, taki niewykorzystany urlop na koniec rodzicielskiego ma profity nie tylko dla dziecka ale i dla szkoły właśńie, bo pozwala płynnie wtopić się po powrocie w organizację semestrów. Ja na przykład musiałabym wrócić tuż przed zakończeniem I semestru, co kompletnie zdezorganizowałoby pracę. Wykorzystując zaległy urlop wrócę z pierwszym dniem II semestru. Dla szkoły idealnie, ALE PRACUJĄC W TYM ZAWODZIE JESTEM STRATNA, BO DOSTOSOWUJĄC SIĘ DO SEMESTRÓW, JESTEM NA URLOPIE NIECAŁE 14 DNI ZA CAŁY ROK, RESZTA PRZEPADA BEZPOWROTNIE, I NAWET EKWIWALENTU PIENIĘŻNEGO ZA NIĄ NIE DOSTANĘ. NIE WSPOMNĘ JUŻ O TYM, ŻE MUSZĘ MIEĆ URLOP WTEDY GDY WYMAGA TEGO ORGANIZACJA ROKU, A NIE WTEDY, GDY JA CZY MOJA RODZINA TEGO POTRZEBUJE !
  Zastanów się więc zanim coś napiszesz, by tylko wzniecić publiczną awanturę. Żałosne...

 • Plb(2013-07-19 08:23) Odpowiedz 01

  A co z nauczycielami, którzy w jeden dzień tygodnia nie prowadzą zajęć? Oni mają wtedy urlop czy nie?

 • tata2(2013-07-19 20:25) Odpowiedz 01

  Jeśli PANU NAUCZYCIELOWI w wakacje urodzi się dziecko, to po wakacjach szkoła musi mu przyznać dodatkowo 2 tygodnie wolnego za urlop ojcowski!!!
  A może niech mu odszkodowanie wypłaci za to że dziecko urodziło się w wakacje i zakłóciło spoczynek "zmęczonemu pedagogowi".
  Ręce opadają. Ta grupa zawodowa jest coraz bardziej oderwana od rzeczywistości!

 • qwerty(2013-07-19 20:51) Odpowiedz 01

  Nie-nauczyciele - jak na urlopie zachorujecie - zostaje wam urlop zamieniony na chorobowe.

 • rol(2013-07-19 08:13) Odpowiedz 01

  Bogate państwo Tuska honoruje przywileje !! no i jak bedzie dobrze !!

 • Adam(2013-07-19 08:42) Odpowiedz 00

  Trzeba mieć pretensje do matek, które chciały wydłużonego urlopu.

 • KM(2013-07-19 09:22) Odpowiedz 00

  ale o co wam chodzi? Przecież do tej pory było dokładnie tak samo - jeśli nauczycielka od początku ciąży była na zwolnieniu lekarskim, a potem na urlopie macierzyńskim to należał się jej urlop uzupełniający i nikt nie robił z tego problemu

 • Tome(2013-07-19 21:59) Odpowiedz 00

  Szkoda, że Nowodworek dostał dyrektora, który jest nie tylko nieudolny i tchórzliwy, lecz również niechętny nauczycielom. Palczewskiego niektórzy nie lubili - ideałem nie był - ale zależało mu na szkole, potrafił rozpoznać dobrych nauczycieli i miał odwagę podejmowania decyzji. Malicki pozbył się dwóch naprawdę dobrych wicedyrektorek i teraz po prostu sobie nie radzi. Powinien zostać w jakiejś malutkiej szkółce, bez świadomych swoich praw i potrzeb uczniów, bez mądrych rodziców i bez inteligentnych nauczycieli .
  Jakim cudem ktoś taki został profesorem oświaty?
  Z bólem serca obserwuję upadek tej szkoły. Dla I LO byłoby lepiej gdyby Malicki awansował - np. do urzędu miasta lub do ministerstwa. Ale tylko dla I LO. Myślę, że Pan Radwan, dążący w swoich artykułach do tworzenia negatywnego wizerunku nauczycieli, powinien często przeprowadzać wywiad właśnie z Tomaszem Malickim. Zresztą, może dyrektorzy innych liceów po prostu nie mają ochoty z panem Radwanem rozmawiać i promować siebie kosztem nauczycieli?

 • Do Tome(2013-07-20 15:12) Odpowiedz 00

  Przykro przyznać, ale jest to prawda.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama