Nauczyciele specjaliści, w tym logopedzi, pedagodzy i doradcy zawodowi, sprzeciwiają się podwyższaniu im przez gminy pensum do około 40 godzin tygodniowo. Do tej pory wymiar ich zajęć był nawet o połowę niższy. W tej sprawie wystąpili o interwencję do Krystyny Szumilas, minister edukacji narodowej. Ta jednak nie dostrzega problemu.
W przesłanym wyjaśnieniu Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazało, że w myśl art. 42 ust. 1 i 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.) czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W jego ramach nauczyciel obowiązany jest realizować m.in. zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze prowadzone bezpośrednio z uczniami. Dodatkowo należy uwzględnić także inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły. Ponadto nauczyciele szkół podstawowych, w tym specjalnych, powinni prowadzić dodatkowo zajęcia świetlicowe i tzw. godziny karciane oraz znaleźć czas na samokształcenie.
Resort edukacji potwierdził wcześniejsze rozstrzygnięcia sądów, zgodnie z którymi pensum nauczycieli specjalistów, w tym logopedów i pedagogów, określa organ prowadzący placówkę (najczęściej gmina). Ma on prawo do jego ustalenia w przypadku m.in. nauczycieli pedagogów, logopedów, psychologów i doradców zawodowych. Kierując się potrzebami środowiska lokalnego, może kształtować tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli realizujących zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, zgodnie z rzeczywistymi potrzebami dzieci i młodzieży uczących się na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego.
Ministerstwo uznało, że art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy - Karta nauczyciela jest uzasadniony. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z 21 marca 2012 r. (sygn. akt III PZP 2/12). W jej uzasadnieniu podkreślił, że stanowisko nauczyciela przedmiotu edukacyjnego, którego pensum jest określone w art. 42 ust. 3 ustawy – Karta nauczyciela w wymiarze 18 godzin tygodniowo, jest bardziej uciążliwe i pracochłonne w porównaniu do obowiązków pedagogów, psychologów, logopedów i doradców zawodowych. Te cztery rodzaje zajęć wymagają takich samych kwalifikacji i nakładu pracy niezależnie od tego, czy są zajmowane przez nauczycieli, czy przez pracowników niemających tego statusu.
W przygotowanym obecnie projekcie założeń do nowelizacji ustawy – Karta nauczyciela, przekazanym do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych, ministerstwo przyznało, że nie planuje zmiany w zakresie czasu pracy nauczycieli, w tym przywołanych specjalistów.