statystyki

Matura 2015 na nowych zasadach

autor: Urszula Mirowska-Łoskot22.01.2013, 06:53; Aktualizacja: 22.01.2013, 08:20
MEN chce wprowadzić obowiązek przystąpienia do co najmniej jednego egzaminu dodatkowego.

MEN chce wprowadzić obowiązek przystąpienia do co najmniej jednego egzaminu dodatkowego.źródło: ShutterStock

Uczeń szkoły ponadgimnazjalnej przystąpi do matury z co najmniej jednego dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Nie będzie musiał go zaliczyć, żeby zdać egzamin dojrzałości.

Reklama


Reklama


Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) zmienia zasady przeprowadzania egzaminów maturalnych i sprawdzianów dla szóstoklasistów.

Od 2015 roku maturzyści nie będą już musieli przygotowywać prezentacji z języka polskiego. W zamian podczas egzaminu ustnego uczeń wylosuje zadanie składające się z tekstu kultury (np. wiersza czy obrazu) oraz polecenia. Będzie miał 15 minut na przygotowanie odpowiedzi. Na własną wypowiedź otrzyma 10 minut, kolejne 5 minut będzie trwała rozmowa z egzaminatorami.

Resort edukacji tłumaczy, że obecnie maturzyści często nie przygotują pracy na sprawdzian ustny samodzielnie. Korzystają z internetu bądź płacą za opracowanie prezentacji.

– Aktualny sposób przeprowadzania egzaminu ustnego był wprowadzony w 2005 roku i wraz z rozwojem nowych technologii ta formuła wyczerpała się i jej nieskuteczna – przekonuje prof. Sławomir Żurek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Dodaje, że nowa propozycja pozwoli na sprawdzenie umiejętności czytania i mówienia.

MEN chce również wprowadzić obowiązek przystąpienia do co najmniej jednego egzaminu dodatkowego, ale nie będzie dla niego określonego progu zdawalności.

– Nowy wymóg wynika z obecnej praktyki szkół wyższych, które oczekują od kandydatów na studia poszerzonej wiedzy z minimum jednego przedmiotu – tłumaczy Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej.

Obecnie 30 proc. maturzystów nie przystępuje do żadnego dodatkowego przedmiotu. Resort edukacji zapowiada też, że zmieni się krytykowany sposób oceny prac maturalnych.

– Chcemy odejść od klucza odpowiedzi, na rzecz całościowej oceny wykonanego przez ucznia zadania – twierdzi Krystyna Szumilas.

MEN wprowadzi również zmiany w sprawdzianach dla szóstoklasistów. Uczniowie szkół podstawowych od 2015 roku będą obowiązkowo zdawali egzamin z języka obcego.

Projekt rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie struktury, sposobu i warunków przeprowadzania sprawdzianu i egzaminu maturalnego, rodzaju stosowanych zadań egzaminacyjnych oraz sposobu ich oceniania zostanie w tym tygodniu skierowany do konsultacji społecznych.

Etap legislacyjny

Projekt

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • xyz(2013-02-21 22:00) Odpowiedz 00

  Ja tego chyba nie pojmuję, czemu robią tu takie reformy, każą nam zdawać rozszerzony przedmiot dodatkowy, żeby poprawiły się nasze wyniki (?) , ale jednocześnie odejmują nam tyle przedmiotów w drugiej klasie (WOS, historia, biologia, chemia, fizyka itd..)

 • kkkkk(2013-03-24 21:33) Odpowiedz 00

  a jeżeli idę starym program i bede pisała mature w 2015 to czy tez obowiazuje mnie nowa ?

 • ungabunga w mojej głowie(2013-03-12 22:03) Odpowiedz 00

  Już dobra nawet niech te zmiany będą nie mamy w końcu na to wpływu, ale może by ktoś tak zechciał uczniów powiadomić jak to będzie wszystko wyglądać, bo jak na razie nic nie wiemy, nie dość, że człowiek sam z siebie nie zdecydowany co chce robić do końca życia i na jakie studia pójść , to jeszcze nie wie na czym stoi. Moim zdaniem do każdej szkoły do każdej klasy powinien przyjść ktoś i wszystko przedstawić.

 • M(2013-01-22 10:44) Odpowiedz 00

  NAJLEPIEJ CAŁY CZAS WSZYSTKO ZMIENIAĆ. POWINNY BYĆ JEDNAKOWE ZASADY DLA WSZYSTKICH. A TU CIĄGLE JAKIEŚ ZMIANY ŻEBY MŁODY CZŁOWIEK NIE WIEDZIAŁ NA CZYM STOI CZEGO MOŻE SIĘ SODZIEWAĆ PO NASTĘPNYCH ZMIANACH

 • SD(2013-01-22 15:45) Odpowiedz 00

  to jakaś paranoja...

 • Joanna(2013-01-22 09:33) Odpowiedz 00

  Na maturze powinno być obowiązkowe dyktando ortograficzne.Żeby absolwent prawa nie prosił w banku na piśmie o ,, zaświadczenie o stanie kąta ,,.

 • Matoły pożądane(2013-01-22 11:11) Odpowiedz 00

  Po co więc ma przystępować, skoro nie musi zaliczyć ?

 • You are being watched(2013-01-24 10:45) Odpowiedz 00

  1. Zlikwidować poziom podstawowy i zostawić tylko rozszerzony na wszystkie bloki/przedmioty.
  2. Obowiązkowa matura z j. polskiego, j. angielskiego (przy wprowadzonym narodowym programie nauki j. angielskiego; dodatkowo przygotować ją w taki sposób, aby matura była równoważna z certyfikatem (FCE, CAE, CPE, BEC, ETS, TOEFL, TOEIC)) oraz matematyki.
  3. Wprowadzić dwa bloki tematyczne:
  - przyrodniczy (fizyka, chemia, biologia, geografia i zadania mieszane);
  - humanistyczny (WOS, historia, geografia społeczna, ekonomia/zarządzanie, filozofia/etyka...).
  4. Znieść obowiązek zdania matury. Tyle punktów ile zdający otrzyma, tyle będzie miał. Jeśli "humanista" zaliczy matematykę (tylko jeden poziom odpowiadający rozszerzonemu) na 12%, a nie jest (matematyka) brana pod uwagę w rekrutacji to dlaczego ma ją zdawać dopóki nie uzyska 30% (co za wartość, powinno być minimum 50%) jeśli nie jest mu ona na studiach (ani podczas rekrutacji) potrzebna.

 • s(2013-04-04 18:29) Odpowiedz 00

  podbijam, up ^

 • '96(2013-05-22 17:44) Odpowiedz 00

  Według mnie, matura ustna z j. polskiego, a tym bardziej ta NOWA jest mi niepotrzebna (jestem na profilu mat-fiz-inf). Będzie to tylko niepotrzebny dodatkowy stres. Co z tego, że będę miał 10 czy tam 15 min na przemyślenie mojej wypowiedzi, jak na lekcjach nas tego nie uczą. Powinni wprowadzić takie przedmioty jak w niektórych krajach "public speaking". Wtedy ewentualnie można podejść do takiej matury.

 • gośc(2014-02-22 11:13) Odpowiedz 00

  matury powinny być tylko pisemne i koniec jak egzamin zawodowy anie jakieś ustne z języka polskiego

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama