Szkoły wyższe będą mogły tworzyć własne fundusze stypendialne m.in. z wpłat od osób fizycznych i prawnych. Tak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej uczelni publicznych.
Zgodnie z nowymi przepisami państwowe szkoły wyższe mają sporządzać plan rzeczowo-finansowy, w którym przedstawią informacje m.in. o liczbie studentów i uczestników studiów doktoranckich oraz korzystających z pomocy materialnej, liczbie miejsc w domach studenckich, kosztach remontów budynków i lokali, a także o zatrudnieniu i wynagrodzeniach wynikających ze stosunku pracy.
Nowe rozporządzenie określa także zasady tworzenia funduszu rozwoju uczelni, którego środki mogą być wykorzystywane np. na infrastrukturę szkoły. Placówki zwiększą go o odpis nieprzekraczający 20 proc. zysku netto.
Rozporządzenie doprecyzuje jednocześnie przepisy dotyczące tworzenia przez szkoły własnych funduszy stypendialnych, z których wypłacane jest wsparcie dla pracowników i studentów oraz doktorantów. Taka pomoc może być przyznawana, jeżeli statut uczelni tak stanowi, niezależnie od wypłaty np. stypendium socjalnego lub stypendium rektora. Zgodnie z rozporządzeniem fundusz ma być tworzony w formie odpisu w ciężar kosztów działalności dydaktycznej, ale wpłaty na niego mogą pochodzić także np. od osób fizycznych.
Wspomniane stypendia są przyznawane studentom i doktorantom w uzgodnieniu odpowiednio z uczelnianym organem wykonawczym samorządu studenckiego lub doktorantów.
Przypomnijmy, że pomoc materialna dla studentów może być też przyznawana przez jednostki samorządu terytorialnego. W uchwale określa się m.in. rodzaj wsparcia materialnego oraz sposób i terminy ubiegania się o nie. Stypendia za wyniki w nauce dla studentów mogą być przyznawane też przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące państwowymi ani samorządowymi osobami prawnymi.