statystyki

Tornistry przygniatają uczniów. Kto jest winny zbyt ciężkich plecaków dzieci?

autor: Anna Wittenberg11.10.2018, 07:30; Aktualizacja: 11.10.2018, 07:39
Jak zdjąć z uczniów zbyt ciężkie plecaki? Nie ma jednej odpowiedzi.

Jak zdjąć z uczniów zbyt ciężkie plecaki? Nie ma jednej odpowiedzi.źródło: ShutterStock

Są regiony, gdzie trzy czwarte dzieci nosi za ciężkie plecaki. Winni są resort edukacji, nauczyciele, dyrektorzy, a także rodzice.

„Plecak mojej córki (8 klasa) waży 11 kg. Na wszelki wypadek ja podnoszę go dwiema rękami”. „Piątek, dzień, w którym moje dzieci mają najlżejsze plecaki. Waga plecaka 12-latka, 7 klasa – 8 kg. Waga plecaka 9-latki, 4 klasa – 5 kg” – relacjonują rodzice. Waga tornistrów to jeden z najgorętszych tematów tej jesieni. Problem nie jest nowy – rzecznik praw dziecka interweniuje w tej sprawie od 2003 r. Tornistrami zajmowały się główny inspektorat sanitarny i Najwyższa Izba Kontroli oraz kuratoria. Teraz Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło się włączyć do prób ulżenia dzieciom – podpisało z GIS porozumienie o współpracy i ogłosiło październik miesiącem ważenia tornistrów.

Wyniki powodują, że robi się ciężko na sercu. – Plecaki uczniów klas młodszych ważyły od 1,5 do 4 kg. W 11 na 17 przypadków ciężar tornistra wynosił więcej niż dopuszczalne 10–15 proc. wagi dziecka. Podobnie było w klasach starszych. Trzecioklasiści dźwigali od 1,7 do 5,5 kg, a najcięższy plecak w klasie piątej ważył aż 6,5 kg – relacjonuje Ewa Sobór z łódzkiego kuratorium oświaty. W województwie opolskim 1 października zważono plecaki 717 uczniów. 42 proc. z nich nie przekraczało 10 proc. masy ciała właścicieli, 42 proc. było lżejsze niż 15 proc. masy ciała, a 16 proc. plecaków ważyło więcej niż 15 proc.

Ale kłopotu zbyt ciężkich plecaków nie rozwiąże ani samo ministerstwo, ani szkoły, ani tylko rodzice. Do uczniowskich tornistrów dokładają bowiem wszyscy po kolei.

MEN

Przynajmniej jeden kamień do uczniowskiego plecaka włożyło ministerstwo. Pierwszym problemem paradoksalnie stały się bezpłatne podręczniki. A to dlatego, że trzeba je nosić z domu do szkoły i z powrotem, zamiast zostawić w szafce w szatni. Bez nich nie można bowiem odrobić zadania domowego – uczniowie muszą je wpisywać do „papieru”, gdyż zestawów ćwiczeń do rozwiązania online jest mniej niż było.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • obserwator(2018-10-11 08:46) Zgłoś naruszenie 102

    wyrzucić z tornistrów zbędny balast, który w szkole jest niepotrzebny i będzie lżej

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • anka(2018-10-11 08:33) Zgłoś naruszenie 90

    a te online to nauczyciel na czym ma sprawdzac? bo sprzetu w szkole albo nie ma albo szwankuje albo internet pojawia sie i znika i jest wolny jak muł...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ciężak tornistrów jest absurdalny(2018-10-11 14:16) Zgłoś naruszenie 90

    Proponuję, żeby minister edukacji wzięła sobie na plecy plecak o wadze równej 1/5 jej masy ciała. Do tego trzeba dodać, że dzieci mają jeszcze kości nie utwardzone. Potem będzie lament nad skrzywieniami kręgosłupów i naprawianie problemów, które samemu się stworzyło. Jak ktoś nie wierzy jakie to obciążenia to niech sobie spróbuje pochodzić z plecakiem o masie wynoszącej 1/5 masy ciała. 100 kg. facet będzie dźwigał 20 kg. Kto dźwigał taki ciężar, te wie jaka to przyjemność.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ojoj(2018-10-12 12:20) Zgłoś naruszenie 42

    zamiast wyprawki 300 zł dla każdego ucznia, można było zakupić za te pieniądze dla każdego ucznia zakupic po jednym tablecie z zainstalowanymi na nim e-podręcznikami i e-ćwiczeniami oraz e-lekturami szkolnym. Od razu ciężar plecaków byłby mniejszy, gdyby dzieci do szkoły nosiły jedynie zeszyty i jeden tablet zamiast kilku książek i kilku zeszytów ćwiczeń. \Do niedawna dostępne były w internecie dla każdego elektroniczne wersje podręczników szkolnych. |Tablet z elektronicznymi wersjami podręczników i ćwiczeń to jest sposób na zmniejszenie wagi plecaków szkolnych.Ponadto już chyba w większości szkół funkcjonują elektroniczne dzienniki - więc mają w tych szkołach nauczyciele powszechny dostęp do komputerów i sieci internet.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Den(2018-10-11 11:38) Zgłoś naruszenie 31

    Niech pani pani minister ponosi sobie 5% swojej wagi i zobaczy jak jest lekko i przyjemnie czy teczka jest lekka Czy ciężka

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Iwona(2018-10-11 13:04) Zgłoś naruszenie 36

    "...Pierwszym problemem paradoksalnie stały się bezpłatne podręczniki. A to dlatego, że trzeba je nosić z domu do szkoły i z powrotem, zamiast zostawić w szafce w szatni." A jeżeli byłyby płatne to nie trzeba by było ich nosić. Chyba wam mgła nienawiści do PIS na mózg opada. Moje dzieci miały odpłatne podręczniki i też nosiły. I było to za "jedynie słusznej" PO.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zs(2018-10-12 10:57) Zgłoś naruszenie 24

    Ten MEN nic nie może porządnie uregulować ,ani z tornistrami i przeciążanie uczniów (później choroby kręgosłupa itp) , ani wysadzaniem dzieci rano i zbieraniem po pracy do aut ,odbywa się na ulicy ,bo parkingi jeżeli jakieś są , to blokują nauczyciele i administracja (zamyka wjazdy bramami w tym czasie ) , zagrożenie bezpieczeństwa totalne. Jak MEN nie wie jak jest ,niech przyjedzie rano 7-9.oo i po 14-17.oo ,zrobi zdjęcia, będą decydenci wiedzieli co się dzieje np. W-wa Sz.Podst. ul. Aspekt 48.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bfjd(2018-10-14 11:50) Zgłoś naruszenie 20

    Kto zaakceptował podręczniki? Kto nie dba o wersję elektroniczną? Kto ma w nosie załatwienie pieniędzy na szafki, sprzęt i Internet? Ten winien!!!!

    Odpowiedz
  • Aleksandra(2018-10-15 19:27) Zgłoś naruszenie 13

    Chętnie odpowiem na pytanie "Kto winny?"-Nauczyciele! PRL-owskie podejście do nauki. Chodzę teraz dzięki bogu do szkoły w norwegii i tutaj nie ma zadań domowych, a jeśli są to naprawdę bardzo krótkie. 100% czasu w szkole to intensywna nauka z uśmiechem na twarzy, a a 100% czasu w domu to czas dla ciebie. Jak chodziłam do szkoły w polsce to zajęcia 7-17, pożniej 1,5 godziny powrót autobusem (często korki to i 2!), krótki odpoczynek, krótka nauka, brak snu, stres i depresja w młodym wieku.Od dawna mialam zaburzony sen i problemy z jedzeniem. Co pamiętam z tego wszystkiego? NIC! Strach i stres, bo nauczyciel mnie nie lubi i się na mnie uwziął. Nienawidze polskiej szkoły i nauczycielek które mówią wprost "Przerwa jest dla nauczyciela, NIE dla ucznia!". Wycieczki szkolne za darmo! I jeszcze narzekanie, że 100% uczniów chce jechać pociągiem, bo taniej, a nauczyciel marudzi i mówi, że jak nie chcemy jechać autokarem to nie jedziemy wcale! Szykanowanie uczniów i dzielenie na lepszych i gorszych. To jest na poziomie dziennym. Nikt mi nie wmówi, że ustawy coś zmienią. Najpierw prosze zmienić te wszystkie wstrętne baby, które nic nie robią cały dzień tylko piją kawe i narzekają, że zarabiają za mało.

    Odpowiedz
  • Igor(2018-10-11 19:33) Zgłoś naruszenie 118

    Od pani minister się odczepcie winni są nauczyciele i dyrektory ci pierwsi tylko by żądali więcej kasy niech się cieszą że mają robotę i niech zadawają pracę domowe z ćwiczeń a ci drudzy niech zrobią szafki dla uczniów i książki można śmiało zostawić w szkole ale to jest problem bo nie będzie miał jeden z drugim na wypasiony fotel

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • benek47(2018-10-13 23:29) Zgłoś naruszenie 00

    na przedmiot wchodzi książka , zeszyt ,ćwiczenia i czasami atlas -zamiast takiego zestawu to połączyć ćwiczenia z zeszytem zawsze to będzie mniej

    Odpowiedz
  • fw(2018-10-17 21:53) Zgłoś naruszenie 00

    złośliwy czy raczej dociekliwy i biegły w prawie znalazłby tu nawet zastosowanie przepisów prawa karnego!

    Odpowiedz