Średnia pensja nauczyciela to 5 tys. zł? Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej

autor: Karolina Nowakowska08.04.2018, 20:00; Aktualizacja: 08.04.2018, 20:07
Nauczyciele w Polsce zarabiają mniej niż inne osoby z wyższym wykształceniem

Nauczyciele w Polsce zarabiają mniej niż inne osoby z wyższym wykształceniemźródło: ShutterStock

Od 1 kwietnia nauczyciele otrzymali podwyżki. Jednak średnie wynagrodzenie pedagogów, jakie podaje MEN, ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (95)

  • ...(2018-04-09 00:32) Zgłoś naruszenie 234

    Pani z Radwanem się porozumiewała, czy tak bez jego wiedzy ten sabotaż poszedł?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • AT(2018-04-09 06:07) Zgłoś naruszenie 5827

    Czy Autorka tego artykułu dla pieniędzy zrobi wszystko? Jak można zakpić z licznej grupy nauczycieli sugerując że zarabiają 5 tysięcy? Trzeba przeczytać cały szmatławy artykuł żeby się dowiedzieć że dla pieniędzy Autorka jest w stanie zrobić sporo.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nauczyciel(2018-04-09 06:51) Zgłoś naruszenie 2119

    redachtor Nowakowska już od rana ciągnie sflaczałego obrzezanego freta Sorosowi.

    Odpowiedz
  • Włefista z powołania(2018-04-09 06:54) Zgłoś naruszenie 6217

    A tak na marginesie. Ta huczna podwyżka jeszcze nie została przelana na konto, bo hucznie chwalono jej wprowaezenie od dwóch lat, a podpisano dzień przed 1 kwietnia co uniemożliwiło przelanie jej wraz z poborami. Także na dzień dzisiejszy oprócz hejtu jak to nierób wiele zarabia, podwyżki nie mam.

    Odpowiedz
  • STRAJK(2018-04-09 07:12) Zgłoś naruszenie 8417

    Tylko strajk może to zmienić!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ja(2018-04-09 07:38) Zgłoś naruszenie 1452

    A może ktoś w końcu wyliczy, ile nauczyciel zarabia za godzinę pracy. Bo to jest chyba najistotniejsze. I oczywiście bierzemy tylko te przepracowane godziny.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Anonim(2018-04-09 08:55) Zgłoś naruszenie 24118

    Źle macie. Wakacje ferie wszystko wolne i jeszcze podwyżki wam dac za co

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zuzia(2018-04-09 10:42) Zgłoś naruszenie 517

    Ze średnimi to jest tak że ja i mój kot mamy średni po 3 nogi.Znowu głupoty w DGP i ekscytacja gawiedzi

    Odpowiedz
  • Rozgoryczona(2018-04-09 12:02) Zgłoś naruszenie 11919

    Kawa na ławę, nauczyciel to zawód a nie pomóc społeczną. Każdy chce mieć pieniądze na ubrania, leki, jedzenie, lekarza kiedy dziecko jest chore. Zarabiam 1900zl netto. Kiedy idę do sklepu a córeczk prosi o zabawkę muszę jej odmówić, bo mnie nie stać na drobiazg za 20-30zl. Chciałam zostać nauczycielem, okazało się że pensja nie wystarczy na przeżycie. Nie mam własnego mieszkania, place wynajem, rodzice kupili mi auto bo ja sama nigdy bym go nie kupiła. Na życie po opłaceniu rachunków i wynajmu zostaje mi 400zl. Praca przy tablicy to jedyny składnik za która jest pensja 1900zl na rękę + za DARMO zebrania z rodzicami i rady, które są wieczorami, wyjazdy jako opiekun wycieczki, przygotowanie do zajęć, sprawdzenie kartkówek i sprawdzianów, ( w tygodniu minimum 25h) do tego bezpłatne 2h karciane, bezpłatny dojazd do ucznia na nauczanie indywidualne (18zl za 1h brutto) a 8 zł na paliwo netto, bezpłatne godziny poświęcone na szkolenia za które muszę zapłacić z własnej kieszeni i do tego część materiałów do lekcji kupiona za własne pieniądze. Pracowałam w korporacji i wszystkie oszczędności przepadły po roku pracy w szkole. Jak ktoś tłumaczy, że nauczyciele mają dobrze niech się zastanowi czy chciałby tak pracować. Ja wiem, że na chwilę obecną ta praca nie pozwala na skromne przeżycie miesiąca. Rodzicom radzę się szykować na nauczanie dzieci samemu w domu bo nie będzie chetnych do tego CUDOWNEGO zawodu. Ja po roku rezygnuje i życzę powodzenia samobójcom, którzy chcą tak pracować.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • tttx(2018-04-09 12:05) Zgłoś naruszenie 11613

    Dyplomowany nauczycieli zarabiający na poziomie kasjerki w Lidlu. Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie. -- S. Staszic

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • M64(2018-04-09 15:51) Zgłoś naruszenie 10313

    Oddam te wakacje za normalny urlop kiedy chce I te 5 tys zl

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Anna(2018-04-09 17:53) Zgłoś naruszenie 7611

    Jestem nauczycielem od 20lat, a od 10 dyplomowanym brutto zarabiam 3908 pl nigdy na oczy nie widzialam 5 tys. Dlaczego wladza znowu otumania narod, wprowadza opinię publiczną w błąd.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gość 222(2018-04-09 18:29) Zgłoś naruszenie 297

    Inżynier 1877, to poniżej minimalnego wynagrodzenia zapisanego w ustawie. Czy ktoś tu świadomie łamie prawo? A swoją drogą pokażcie mi inżyniera, który pójdzie pracować za takie pieniądze.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gość(2018-04-09 18:31) Zgłoś naruszenie 5011

    Państwo policyjne to takie, gdzie policjant zarabia więcej od nauczyciela.......

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Mural(2018-04-09 19:29) Zgłoś naruszenie 5712

    Pani redaktor nie dodała, że dodatek stażowy wynosi max.20%, bez względu na to, czy pracuje 35 i 40 lat! To skandal!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Marek(2018-04-09 22:43) Zgłoś naruszenie 4663

    69800 w PIT za 2017 r. to chyba nie jest tak źle z tą kasą. A w tygodniu tylko kilkanaście godzin pracy. Można tylko zazdrościć.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Mural(2018-04-10 05:26) Zgłoś naruszenie 2915

    30 godzin tygodniowo, zegarowe/nauczyciel bibliotekarz/, 2606 na rękę. Podatki ok. 1200 zł.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • bella(2018-04-10 08:30) Zgłoś naruszenie 10

    to wynagrodzenie należałoby policzyć ze średniej z rozliczenia PIT za 2017, tylko wtedy będzie prawdziwe

    Odpowiedz