Średnia pensja nauczyciela to 5 tys. zł? Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej

autor: Karolina Nowakowska08.04.2018, 20:00; Aktualizacja: 08.04.2018, 20:07
Nauczyciele w Polsce zarabiają mniej niż inne osoby z wyższym wykształceniem

Nauczyciele w Polsce zarabiają mniej niż inne osoby z wyższym wykształceniemźródło: ShutterStock

Od 1 kwietnia nauczyciele otrzymali podwyżki. Jednak średnie wynagrodzenie pedagogów, jakie podaje MEN, ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (78)

  • vvv(2018-04-19 08:16) Zgłoś naruszenie 00

    nie dba sie o poziom Polakow wypychajac dyplowanych nauczycieli z zawodu bo co to znaczy by po studiach zarabiac najnizsza krajowa to nie oplaca sie studiowac. Dobrze ze zadbali o chociaz o rodzicow bo PiS zadbal by robic nabory pedagogow po szkolach krak bo takim sie mniej placi a dyplomowanych pogonic wieksza praca za mniejsze pieniadze by po godzinach pracowali za frajer

    Odpowiedz
  • anna(2018-04-16 17:08) Zgłoś naruszenie 12

    Jaka pensja to i taka emerytura.Nauczyciele mają najniższe emerytury z możliwych.Po studiach, wykształceni,siedzą po zadupiach za niewielkie pensje.Ostrzegam,na emeryturze będzie biednie bo ja jestem właśnie emerytowaną nauczycielka.

    Odpowiedz
  • anonim(2018-04-15 20:44) Zgłoś naruszenie 65

    brak słow!!! by chcieli zarabiać po 5 tys niech sie wezma za robote wielka mi rzecz sprawdziany, ktore sprawdzaja wedlug klucza albo drukuja co rok to samo. Nie osmieszajcie sie, obiadki kawki w pokojach nauczycielskich prezenty od dzieci na koniec roku, darmowe wycieczki za co???? za wykonywana prace? skoro wam tak zle poszukajcie pracy gdzie norma w danym miesiacu jest 160 h albo pracujcie w weekendy po 12h. smiech na sali wasze wymagania!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dorota Kokocińska(2018-04-14 15:51) Zgłoś naruszenie 12

    "Bodajbyś cudze dzieci uczył"- nie na darmo już dawno temu to powiedzenie było znane...dedykuje wszystkim mądralom widzącym tylko wakacje i pensum nauczyciela

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Nina1234(2018-04-14 15:21) Zgłoś naruszenie 11

    Fakt, problemem szkoły są niskie płace i żenujący poziom nauczania. Jeżeli człowiek po 20 latach pracy zarabia 2900 pln na rękę, to jest naprawdę źle w tym państwie. Jedynym rozwiązaniem tej patologii w szkole jest zatrudnianie ludzi zgodnie z wykształceniem, a ocena i kierunek na dyplomie powinny być warunkiem konkretnego zatrudnienia. Płace powinny być godne, aby ten człowiek miał czas na pracę z młodzieżą.Obecnie biologii uczy katecheta, a matematyki uczy wykwalifikowany muzyk. Żaden z ministrów nie zrobił z tym porządku i drodzy Państwo, nie zrobi. Tak właśnie ma być. Kierując się logiką kolejnych ministrów edukacji, niewykształcony, zakompleksiony w swej sztuce pseudonauczyciel, nie będzie krzyczał i wołał o pieniądze i prawa. Tu chodzi tylko i wyłącznie o kasę. A Pani Zalewska, jak to Zalewska uśmiecha się sarkastycznie z napisem na twarzy "I co mi zrobicie? Ha, ha , ha"

    Odpowiedz
  • sas(2018-04-13 20:23) Zgłoś naruszenie 20

    A wiecie jak niektóre gminy zaoszczędziły (może to na życzenie MEN-u), na początku roku szkonego dyrektorom i wicedyrektorom dodano do obowiązującego pensum po kilka godzin. Czyli faktycznie zabrano te godziny nauczycielom. Oczywiście nie podwyższono ani dodatku funkcyjnego ani motywacyjnego. W ten sposób na mnie zooszczędzono ok. 10 tys. rocznie. A poza tym pytam się, gdzie są związki zawodowe? W innych dawno doszłoby do strajku. Lekarze, pielęgniarki potrafią walczyć o swoje. Niestety w związkach nie ma prawdziwych liderów, którzy chcieliby walczyć o swoją grupę zawodową. Dlatego dziwię się, że są jeszcze nauczyciele, którzy wstępują do związków i utrzymują ze swojej pensji, kogoś kto ma ich daleko w d....

    Odpowiedz
  • Ka_ga(2018-04-13 19:07) Zgłoś naruszenie 11

    1890 zł. Trzy kierunki studiów, podyplomówka. W trakcie stażu na mianowanego. We wrześniu tracę pracę. Zabraknie dla mnie godzin. Dobra zmiana...

    Odpowiedz
  • AGa(2018-04-13 17:46) Zgłoś naruszenie 11

    W szkolniectwie artystycznym mamy tylko dodatek stażowy.Po 14 latach pracy w charakterze nauczyciela gry na skrzypcach, jako nauczyciel dyplomowany zarabiam na rękę 2400zł. Żeby zostać nauczycielem tego przedmiotu uczyłam się 17lat...codziennie ćwiczyłam około 3 godzin....U nas nadgodziny nie występują - jeżeli nauczyciel jest chory, nie ma potrzeby robienia zastępstwa, bo nie ma obowiązku szkolnego.Kiedy jadę z uczniem na konkurs najczęściej nie dostaję ani złotówki za delegację....tak to wygląda....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xyz1(2018-04-11 12:44) Zgłoś naruszenie 1121

    Włączyć wszystkie dodatkowe świadczenia do stawki i nauczyciele zamilkną. W każdym kraju, za to, że nauczyciele pracują krócej - 4 godz. dziennie a nie 8, za wolne płatne: w ferie, wakacje, dodatkowe 8 dni dyrektorskich, rekolekcje, 3 lata urlopu płatnego na podratowanie zdrowia, itp. średnia krajowa jest prawidłowym wynagrodzeniem. Odpis na fundusz socjalny też trzykrotnie wyższy niż pozostałych. Czy aby słusznie? Trzynastki, wysługa lat, odprawy to świadczenia, o których miliony Polaków dawno zapomniało. Fundusz socjalny na nauczycieli emerytów w każdym roku. Mało, ciągle mało. Po transformacji ludzie przekwalifikowywali się, wyjeżdżali za granicę (lekarze, hydraulicy itp.) jak chcieli lepiej. Nauczycielom najlepiej nie zmieniać nic, dawać więcej wolnego i pieniędzy. Skoro tak źle to dlaczego tak trudno o pracę w szkole ?

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Ringo(2018-04-10 23:38) Zgłoś naruszenie 13

    Pół etatu z historii, dostaje netto 893 -903zł. Nie więcej.Nie ma mowy o nieprzygotowaniu się do lekcji, proszę nie powielać tych bzdur. Sprawdziany opracowuję sam dostosowując do podstawy programowej z której realizacji jesteśmy rozliczani.Na każdą przepracowaną godzinę przy tablicy- na przygotowanie kserówek ćwiczeń do lekcji, na papierologię, ocenianie, tworzenie gazetek, opracowywanie konkursów, uzupełnianie e-dziennika, strony internetowej -przypadają kolejne 2 godziny. Czyli moja stawka godzinowa to 8,36. Dodatek mieszkaniowy zabrano, wiejski to 80 zł, innych brak. Kelner zarabia więcej, a nie musi kończyć 5 lat studiów. Wymagania co do wykształcenia są nieadekwatne do zarobków. To poniżające.Jako mężczyzna musiałbym pracować w kilku szkołach aby przyzwoicie żyć, opłacić rachunki, założyć rodzinę, zakupić samochód lub mieć zdolność kredytową. Ale i oto ministrowie zadbali wprowadzając zakaz dorabiania! Póki co jestem jeszcze kierowcą autobusu, inaczej pozostałoby zebrać pod kościołem.

    Odpowiedz
  • elf(2018-04-10 08:49) Zgłoś naruszenie 2254

    jaka jest odpowiedzialność w tej pracy? ŻADNA nauczysz, albo nie , zarabiasz to samo. Przecież to budżetówka, na którą wszyscy się składamy. Świadczenie urlopowe, na KTÓRE WSZYSCY SIĘ SKŁADAMY, 13-ta pensja. JEŚLI JEST TAK ŹLE INNE ZAWODY CZEKAJĄ

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • elf(2018-04-10 08:40) Zgłoś naruszenie 2249

    nauczyciele tylko narzekać potrafią, przecież jest innych zawodów wiele, ale oni też nic innego nie potrafią zrobić, młodzi nauczyciele czekają na pracę w szkole, a reszta dalej po dwa etaty (lub więcej) 18+18 = 36 godzin a nasze etaty mają 40 godzin tygodniowo. Oprócz 56 dni urlopu (płatnego) wolne świąteczne, a w maju po prostu 9 dni wolnego, ŻYĆ, A NIE UMIERAĆ

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • bella(2018-04-10 08:32) Zgłoś naruszenie 41

    101.000 112.000 i bliskie temu

    Odpowiedz
  • bella(2018-04-10 08:30) Zgłoś naruszenie 10

    to wynagrodzenie należałoby policzyć ze średniej z rozliczenia PIT za 2017, tylko wtedy będzie prawdziwe

    Odpowiedz
  • Mural(2018-04-10 05:26) Zgłoś naruszenie 2413

    30 godzin tygodniowo, zegarowe/nauczyciel bibliotekarz/, 2606 na rękę. Podatki ok. 1200 zł.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Marek(2018-04-09 22:43) Zgłoś naruszenie 3148

    69800 w PIT za 2017 r. to chyba nie jest tak źle z tą kasą. A w tygodniu tylko kilkanaście godzin pracy. Można tylko zazdrościć.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Mural(2018-04-09 19:29) Zgłoś naruszenie 4410

    Pani redaktor nie dodała, że dodatek stażowy wynosi max.20%, bez względu na to, czy pracuje 35 i 40 lat! To skandal!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • gość(2018-04-09 18:31) Zgłoś naruszenie 389

    Państwo policyjne to takie, gdzie policjant zarabia więcej od nauczyciela.......

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Gość 222(2018-04-09 18:29) Zgłoś naruszenie 206

    Inżynier 1877, to poniżej minimalnego wynagrodzenia zapisanego w ustawie. Czy ktoś tu świadomie łamie prawo? A swoją drogą pokażcie mi inżyniera, który pójdzie pracować za takie pieniądze.

    Odpowiedz
  • Anna(2018-04-09 17:53) Zgłoś naruszenie 549

    Jestem nauczycielem od 20lat, a od 10 dyplomowanym brutto zarabiam 3908 pl nigdy na oczy nie widzialam 5 tys. Dlaczego wladza znowu otumania narod, wprowadza opinię publiczną w błąd.

    Odpowiedz