statystyki

Dyrektorzy szkół muszą być skuteczni w walce z używkami

autor: Artur Radwan18.10.2017, 07:45; Aktualizacja: 18.10.2017, 09:14
Zgodnie z projektem rozporządzenia szkoły mają skupić się także na kształtowaniu u uczniów i wychowanków postaw prospołecznych.

Zgodnie z projektem rozporządzenia szkoły mają skupić się także na kształtowaniu u uczniów i wychowanków postaw prospołecznych.źródło: ShutterStock

Placówki oświatowe będą musiały w ciągu 30 dni od wejścia w życie nowych przepisów dotyczących przeciwdziałaniu narkomanii przeprowadzić skuteczną diagnozę ewentualnego stosowania przez uczniów dopalaczy.

Resort edukacji narodowej chce, aby szkoły nie ograniczały się tylko do zwykłych działań uprzedzających uczniów i ich rodziców o skutkach stosowania dopalaczy, narkotyków czy innych środków odurzających. MEN uważa, że działania profilaktyczne powinny być prowadzone z potwierdzoną skutecznością. Takie m.in. dookreślenie pojawiło się w projekcie nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz.U. poz. 1249). Dokument trafił właśnie do konsultacji społecznych.

– Od lat współpracujemy z Monarem, który organizuje spotkania z uczniami i nauczycielami. Ale trudno będzie ocenić skuteczność naszych działań profilaktycznych – mówi Jacek Rudnik, zastępca dyrektora szkoły podstawowej nr 11 w Puławach.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Elf(2017-10-18 10:38) Zgłoś naruszenie 60

    Brawo ,brawo ,ponownie dyrektor odpowiedzialny ! A jakie oni mają narzędzia do bycia skutecznymi w tej profilaktyce i odpowiadać za nakarmienie dziatwy szkolnej ich uzębienie i wiele ,wiele innych....Prawdziwe wielbłądy ! Jak za wszystko mają odpowiadać i na wszystkim się znać -to nić nie będzie na maksa ! Jest to fizyczną niemożliwością !Kolejna fikcja i fatamorgana!

    Odpowiedz
  • asdf(2017-10-18 13:14) Zgłoś naruszenie 40

    Kolejna spychologia i przesunięcie odpowiedzialności na szkołę! to znaczy jak mają wyglądać działania szkoły, oprócz tego, co już funkcjonuje? bo programy profilaktyczne realizowane są od lat, ale dyrektor i nauczyciele też muszą działać w granicach prawa, więc ani przeglądanie rzeczy uczniów, co mają w torbie, ani ich rewizja nie są dopuszczalne, a tylko w ten sposób można stwierdzić, czy ewentualnie uczeń jest w posiadaniu niedozwolonego środka, zanim będzie za późno i zanim go zastosuje. No cóż, niech pani minister zafunduje każdej szkole bramki albo skanery na wejściu do szkoły, takie , jak na lotnisku, wtedy można będzie mówić o skuteczności profilaktyki!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane