statystyki

Banki blokują zmiany w kredytach na studia

autor: Urszula Mirowska-Łoskot23.08.2017, 07:10; Aktualizacja: 23.08.2017, 08:15
Akcja kredytowa na rok akademicki 2017/2018 rozpoczęła się już 15 lipca.

Akcja kredytowa na rok akademicki 2017/2018 rozpoczęła się już 15 lipca.źródło: ShutterStock

Zmiana zasad udzielania kredytów studenckich może spowodować chaos przy ich przydzielaniu – ostrzegają eksperci. Chcą, aby minister nauki wstrzymał się z nimi przynajmniej do przyszłego roku.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaproponowało zmianę rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad, trybu i kryteriów udzielania, spłacania oraz umarzania kredytów i pożyczek studenckich. Skorzystają na nich zwłaszcza najlepsi absolwenci. Obecnie ci, którzy ukończą studia wśród 5 proc. osób z najlepszymi wynikami, mogą liczyć na umorzenie 20 proc. zaciągniętego kredytu. Resort nauki chce natomiast wprowadzić trzy nowe progi. Proponuje, aby osoby, które ukończą studia w gronie 1 proc. najlepszych absolwentów, mogły liczyć na 50 proc. umorzenie, zaś absolwenci z grona 5 proc. najlepszych – na 35-proc. upust. Z kolei ci, którzy zakwalifikują się do 10 proc. najlepszych dostaną 20 proc. rabatu. Projekt zawiera też wiele innych modyfikacji. Ma wejść w życie w terminie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Eksperci obawiają się jednak, że wprowadzanie ich na ostatnią chwilę może sparaliżować system. O przesunięcie wejścia w życie planowanego rozporządzenia wystąpił Bank Gospodarstwa Krajowego. Przypomina, że akcja kredytowa na rok akademicki 2017/2018 już trwa.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane