statystyki

Sześciolatki do pierwszej klasy? Bez przymusu, czyli edukacja według rodziców

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto05.07.2017, 07:59; Aktualizacja: 05.07.2017, 08:27
Brak zgody na reformę obniżającą wiek szkolny był wyrazem nieufności do szkoły.

Brak zgody na reformę obniżającą wiek szkolny był wyrazem nieufności do szkoły.źródło: ShutterStock

W niektórych miastach ponad 16 proc. sześciolatków może trafić do pierwszej klasy. To świadomy i dobrowolny wybór, bo obowiązku już nie ma.

Ogólnopolski odsetek 6-latków, którzy trafili do pierwszych klas we wrześniu zeszłego roku – kiedy znoszono obowiązek szkolny dla tej grupy dzieci – wynosił 18 proc. Nie ma jeszcze oficjalnych danych za ten rok (można spodziewać się ich we wrześniu), ale ze wstępnej sondy przeprowadzonej przez DGP w kilkunastu miastach wynika, że decyzje rodziców w tej kwestii są dzisiaj inne: do pierwszych klas trafi mniej małych dzieci – od pół do niemal 17 proc. – w zależności od regionu.

Szkoła – zło konieczne

Eksperci nie mają wątpliwości, że rodzice powiedzieli wyraźne „nie” reformie mającej wprowadzić obowiązek szkolny dla 6-latków. W praktyce obowiązywała ona rok (wcześniej – w okresie przejściowym – rodzice mieli cały czas wybór), a i tak w tym jedynym obowiązkowym roku dla niemal 30 proc. najmłodszych dzieci rodzice uzyskali odroczenie zwalniające z wysyłania ich do pierwszej klasy. Rok temu nowy rząd zniósł ten obowiązek.

Mimo to została stała grupa rodziców, którzy wysyłają dzieci do szkoły wcześniej, niż wymagają obecne przepisy. – Wzrosła świadomość, że taka możliwość istnieje – mówi Urszula Sajewicz-Radtke z poradni psychologiczno-pedagogicznej w Gdańsku.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane