statystyki

Rząd dofinansuje zakup podręczników dla niepełnosprawnych uczniów

autor: Michalina Topolewska07.06.2017, 07:32; Aktualizacja: 07.06.2017, 08:58
Dziecko niepełnosprawne w szkole

Kwota dofinansowania będzie uzależniona od rodzaju niepełnosprawności oraz klasy, w której uczeń rozpocznie naukę we wrześniu.źródło: ShutterStock

Od 175 zł do 445 zł mają wynieść w tym roku dopłaty do szkolnych książek dla niepełnosprawnych uczniów. Ich uzyskanie nie będzie uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego.

Takie zasady realizacji tegorocznej edycji rządowego programu „Wyprawka szkolna” przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych. Zgodnie z nim dofinansowanie będzie przysługiwać uczniom, którzy mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Projekt wskazuje, że osoby z wymienionymi w jego przepisach dysfunkcjami zdrowotnymi, np. słabowidzące, niesłyszące, z autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, będą mogły otrzymać dopłaty do podręczników, jeśli od 1 września zaczną naukę w II i III klasie zasadniczej szkoły zawodowej prowadzonych w branżowych szkołach I stopnia, liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy.

Dodatkowo w przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, gdy jedną z nich jest powyższa dysfunkcja, pomoc finansowa będzie mogła objąć również koszty zakupu materiałów edukacyjnych, takich jak książki pomocnicze, opracowania i ćwiczenia rewalidacyjne. Co istotne, dopłata do materiałów edukacyjnych będzie mogła być przyznana również dzieciom, które zaczną naukę w II i III klasie szkoły podstawowej, chyba że korzystają z podręcznika do zajęć z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, który jest bezpłatnie zapewniany przez MEN.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane