statystyki

Czy odpracowywanie studiów jest zgodne z prawem

autor: Urszula Mirowska-Łoskot23.02.2017, 20:00
Czy odpracowywanie studiów jest zgodne z prawem

Czy odpracowywanie studiów jest zgodne z prawemźródło: ShutterStock

Wicepremier Jarosław Gowin, odżegnując się od pomysłu wprowadzenia odpłatnych niektórych kierunków studiów, przyznaje, że warto byłoby zastanowić się nad odpłatnością za medycynę – w formie odpracowania. Czy to zgodne z konstytucją?

Jedna z propozycji zawarta w projekcie ustawy dla szkół wyższych zakłada, że niektóre kierunki studiów byłyby tylko odpłatne. Czy wprowadzenie odpłatności za część fakultetów jest zgodne z konstytucją?

TAK

W art. 70 ust. 1 Konstytucji RP jest mowa o możliwości ustawowego dopuszczenia świadczenia niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością. Przepis ten może być rozumiany w różny sposób, w tym są dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego w jego przedmiocie. Są jednak (także w tych wyrokach) podstawy do przyjęcia, że ogólny obowiązek zapewnienia nieodpłatnej nauki w publicznych szkołach wyższych nie oznacza nieodpłatnego dostępu każdego z maturą do każdego rodzaju świadczeń edukacyjnych na poziomie studiów. Dostęp ten (byle na zasadzie równego traktowania) jest bowiem ograniczony przez możliwości finansowe państwa. Aby te ograniczenia były racjonalne i transparentne, powinny być skorelowane z priorytetami polityki edukacyjnej i naukowej państwa (których, niestety, nie było i nie ma).


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Grześ(2017-02-24 01:45) Zgłoś naruszenie 410

  Uważam że studia powinny być płatne . Tak jest w W.Brytanii , Niemczech . W Niemczech te kwoty zależą od kierunku studiów . Najtańsze to ekonomia , bankowość , pedagogika , psychologia . Najdroższe go medycyna bo tu potrzeba dostępu do prosektorium , szpitala , sali operacyjnej i mnóstwa pomocy na których można ćwiczyć i uczyć się. Tylko połowa studentów po skończeniu studiów zostaje w Polsce . Reszta z góry planuje skończenie bezpłatnej medycyny w Polsce i szybki wyjazd za granicę gdzie studia są płatne . Dlaczego więc my polscy mamy łożyć na kształcenie pracowników Europy . Zapłać za studia i wtedy bierz dyplom i rób z nim co zechcesz . Według nie nie odrabianie syudiów a ich odpłatność jest skuteczna . Bo z niewolnika nie masz pracownika . Dziś student medycyny studiuje za darmo i chce od razu wysokiej pensji bo skończył studia . Inne kierunki też są ciężkie i nie tak dobrze płstne . Ciekawe jak medyk poradziłby sobie na robotyce czy informatyce przy programowaniu . Weterynaria , psychologia , sztuki piękne , studia muzyczne . Nie fość ze też trudne toczę potrzebny jest talent .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Antoni(2017-02-24 11:30) Zgłoś naruszenie 32

  Studiowałem w latach 1965-1970. Jeszcze przed egzaminami wstępnymi podpisywałem "cyrograf", że odpracuje min. 12 lat po zakończeniu studiów. W innym przypadku zobowiązany byłem do zwrotu kosztów (zakwaterowanie, wyżywienie, pomoce naukowe). To wtedy wynosił coś ponad 1000zł za miesiąc. To były studia w Wojskowej Akademii Technicznej.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bogu(2017-02-24 10:59) Zgłoś naruszenie 25

  A czy dostanę zwrot placonych od 1992 roku przez 25 lat podatków gdy mój syn zdecyduje się studiować medycynę?

  Odpowiedz
 • no tak(2017-02-24 15:49) Zgłoś naruszenie 21

  Czy odpracowywanie studiów jest zgodne z prawem ? Darmowe jak najbardziej !

  Odpowiedz
 • mobbing, czy poczucie bezkarności dyrektorów? (2017-03-02 10:07) Zgłoś naruszenie 00

  ZNP zbiera informacje o nauczycielach zawarte w listach zwolenników referendum przeciwko zmianom w oświacie. Pełna kontrola wpisów (dane z nr dowodów osobistych). Dyrektorzy z nadania PO obniżają dodatki motywacyjne tym, którzy nie wpisali się na taką listę. Gdzie jest prawo i sprawiedliwość dla ludzi, którzy myślą inaczej i mają odwagę nie tańczyć do muzyki dyrektora z nadania PO?

  Odpowiedz
 • Wolny obywatel, jeszcze wolnego kraju.(2017-02-24 22:00) Zgłoś naruszenie 01

  Jest to zgodne z prawem dopóki pasuje to kaczyńskiemu.

  Odpowiedz
 • Warsz1417(2017-02-27 18:52) Zgłoś naruszenie 00

  WSZYSTKIE studia powinny być płatne. Przez studenta, jego rodziców, sponsorów z firm w których później powinien odpracować określoną ilość lat itp. Skończy studia za pieniądze PODATNIKÓW (np. lekarz, informatyk...) i w świat, mając w d... tych, którzy finansowali jego naukę przez co najmniej 5 lat!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane