statystyki

Nowe zasady naliczania dotacji dla uczelni: Dla studentów „13” może być pechowa

autor: Urszula Mirowska-Łoskot07.02.2017, 17:00
Co mogą zrobić studenci, którzy będą uważali, że tylko dlatego nie przeszli na kolejny rok, bo objęła ich pechowa trzynastka?

Co mogą zrobić studenci, którzy będą uważali, że tylko dlatego nie przeszli na kolejny rok, bo objęła ich pechowa trzynastka?źródło: ShutterStock

Przy nowym sposobie naliczania dotacji uczelnie mają dwa wyjścia. Mogą zwiększyć liczbę nauczycieli akademickich lub zmniejszyć liczbę aktualnych i rekrutowanych studentów. Coraz częściej decydują się na droga opcję - mówi Tomasz Tokarski, przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy nowe zasady naliczania dotacji dla uczelni przełożą się na lepszą jakość kształcenia na studiach?

Niekoniecznie. Dotychczasowy sposób przyznawania uczelniom dotacji był zależny od liczby studentów. Powodował więc, że uczelnie przyjmowały jak najwięcej osób na studia, a także, jak przyznawali rektorzy szkół wyższych, nie zachęcał do pozbywania się słabych studentów. Zasada „dotacji za liczbę studentów” miała oczywiście negatywny wpływ na jakość kształcenia na polskich uczelniach. Przy nowym sposobie naliczania dotacji, który w swoich założeniach ma na celu poprawę jakości kształcenia, uczelnie mają dwa wyjścia. Mogą zwiększyć liczbę nauczycieli akademickich lub zmniejszyć liczbę aktualnych i rekrutowanych studentów. Nowy algorytm wprowadza bowiem zasadę, zgodnie z którą kwota dotacji dla szkoły wyższej zaczyna maleć, gdy na jednego nauczyciela akademickiego przypada więcej niż 13 studentów.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • tomekgre(2017-02-07 23:08) Zgłoś naruszenie 72

    a tę niepotrzebną kadrę prof i dr od pedagogiki, prawa, zarządzania, filozofii po prostu jak w firmie prywatnej zredukować jak nie rentowne i po problemie.

    Odpowiedz
  • agadraka(2017-02-07 20:20) Zgłoś naruszenie 72

    Nareszcie, jeszcze weźcie się za te wątpliwe doktoraty, bo obecnie robią je ludzie i tu przemilczę....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane