W dobie globalizacji działanie w niszy rynkowej producentów bram i drzwi wejściowych nie jest łatwe. Wimarowi udało się dzięki specjalizacji i przekonaniu, że nie ma rzeczy niemożliwych

Na opinię osoby, która pokona wszelkie przeciwności losu Maria Waśkiewicz, właścicielka firmy Wimar Sp. z. o. o z Białegostoku pracowała przez 23 lata. Od początku kariery w prywatnym biznesie szła pod prąd. Z inżynierskim wykształceniem i doświadczeniem zawodowym zdobytym w państwowym białostockim Instalu w 1991 r. uruchomiła zakład ślusarski wtedy, kiedy inni takie interesy zamykali. Pięć lat później otwarła największą gabarytowo malarnię proszkową w Polsce. Dzięki niej Wimar szybko stał się jednym z liderów lokalnego rynku drzwi do klatek schodowych. – Nie ma na Podlasiu spółdzielni mieszkaniowej, która nie korzystałaby z moich drzwi – mówi Waśkiewicz. Firma zrealizowała również wiele projektów na terenie ościennego województwa warmińsko-mazurskiego. Taka ekspansja nie dziwi, skoro spółka ma zarejestrowane w zakresie konstrukcji drzwi wejściowych dwa własne rozwiązania patentowe.

- Obecnie specjalizujemy się w bramach do obiektów industrialnych i handlowych – informuje właścicielka. – Produkujemy na konkretne zamówienie klienta, na wymiar – mówi Waśkiewicz i podaje przykłady realizacji takich zleceń jak brama do rampy wyładowczej Domów Towarowych Centrum w Warszawie, dla fabryki mebli Forte czy modernizowanej elektrociepłowni.

Maria Waśkiewicz utyskuje trochę na globalizację, która stłamsiła takie firmy jak Wimar. – Musieliśmy znaleźć swoją niszę rynkową – tłumaczy.

Ale nisza, w której biznesswoman czuje się w tej chwili doskonale już jej nie wystarczy.

Niebawem zacznie działać w zupełnie innej branży, którą określa jako turystyka medyczna. - Za rok otworzę 15 km od Białegostoku, w Puszczy Knyszyńskiej, nowy obiekt. Ma on dysponować 140 miejscami dla kuracjuszy-pacjentów, których obsługiwać będzie kilkadziesiąt gabinetów lekarsko-rehabilitacyjnych – informuje. Ośrodek, którym docelowo kierować ma córka Marii Waśkiewicz, będzie się specjalizował w kilku dziedzinach - od leczenia bezpłodności poczynając a na pierwszym w Polsce wertykalnym wyciąganiu kręgosłupa w wodzie kończąc.

Obiekt, którego budowa w 20 proc. finansowana jest środkami unijnymi, ma już w zasadzie skompletowany zespół kluczowych pracowników, trwają prace budowlane. Wszystko pod czujnym okiem właścicielki, która znakomicie sobie radzi w nie tylko w materii inżynierskiej, ale i ekonomicznej. – Z ekonomicznego punktu widzenia rzeczy mają się nieco gorzej, ponieważ jeszcze nie mam kredytu, bo banki , nawet te powołane do pomagania przedsiębiorstwom w rozwoju, nie chcą zrozumieć mojej idei i misji dla Podlasia – skarży się prezes.
Waśkiewicz, poza prowadzeniem własnej firmy, jest też partnerem warszawskiej SGH i prowadzi w Białymstoku dla tej uczelni podyplomowe studia menedżerskie. Od dwóch lat jest również jedną z 200 krajowych Ambasadorek Przedsiębiorczości Kobiet.

W jaki sposób znajduje na to wszystko czas? – Lubię pracować kreatywnie, chętnie tworzę nowe rzeczy, ale też bezinteresownie pomagam innym rozwiązywać problemy – wyznaje swoje życiowe credo.

Who is who ?
Wimar Sp. z o.o.
Właściciel: Maria Waśkiewicz
Branża: metalowa, produkcja drzwi i bram