Będąc pewnym swoich umiejętności i posiadając wysoką motywację, można realizować się zawodowo i prywatnie. Niektórzy ludzie posiadają naturalny instynkt rywalizacji, który napędza ich sukcesy na różnych płaszczyznach. Takie osoby świetnie nadają się do pracy jako certyfikowany Coach. Z jego usług może skorzystać każdy. Trener zachowań i podejmowania decyzji jest zawodem przyszłości.

Bądź lepszą wersją samego siebie – Self coaching

Każdy chce być w jakimś stopniu lepszy, „doskonalszy” niż jest obecnie. Sportowiec chce osiągać coraz lepsze wyniki w swojej dyscyplinie. Jednak obawia się, że kontuzja lub presja otoczenia zniszczą jego plany. Artysta z powodu braku weny traci motywację i pewność siebie do tworzenia. Mąż i ojciec dzieci ma gorsze dni z powodu sytuacji w pracy i otaczających go ludzi. Samodoskonalenie się polega na usunięciu z głowy demonów strachu przed porażką. Zredukowaniu otaczającego stresu oraz presji innych ludzi.Potężną siłę terapeutyczną mają wykłady motywacyjne, prowadzone przez australijskiego niepełnosprawnego mówcę Nicka Vujicicia. Odbywające się w różnych częściach świata wykłady gromadzą tysiące słuchaczy. Jeden z nich planowany jest 1.10.2016 Krakowie, warto więc zarezerwować bilet już teraz. Można to zrobić na stronie internetowej wydarzenia: nickvujicicpolska.pl, płacąc kartą kredytową lub przelewem tradycyjnym. W zeszłym roku stadion w Poznaniu pękał w szwach. Nie warto więc czekać do ostatniej chwili.

Coaching a samodoskonalenie się / ShutterStock

Innym przykładem cyklicznych wykładów motywacyjnych (i nie tylko) są spotkania o nazwie TED (Technology Entertainment Design), których celem jest dzielenie się ideami wartymi rozpowszechniania.

Kolejny rodzaj pomocy, jaki możemy otrzymać od trenera, to life coaching – nastawiony na relacje międzyludzkie i życie osobiste. Otaczające nas osoby mają niebagatelny wpływ na naszą motywację.

Gdy w naszym otoczeniu dominują narzekający na pracę, relacje partnerskie czy politykę nic dziwnego, że sami zaczynamy się tak zachowywać. Najgorsze jest to, że takie myślenie i zachowanie dotyka coraz więcej osób młodych. Coaching grupowy bądź indywidualny zmieni twoje myślenie. Nie ma znaczenia, czy masz 20, 40 czy 60 lat. Życie zaczyna się od nowa, gdy zrozumiesz w końcu, że wszystko jest w twoich rękach. Tutaj warto wspomnieć o najpopularniejszych polskim trenerze Mateuszu Grzesiaku. Jego specjalizacją jest wpływanie na wzory postrzegania i myślenia drugiego człowieka. Promowane przez niego techniki NLP (programowanie neurolingwistyczne) uchodzą za kontrowersyjne. Jest to najpopularniejsza postać polskiego coachingu, która motywuje duże grupy ludzi i ma na koncie kilka książkowych bestsellerów w tej tematyce.



Zawód bez granic

Chcąc opisać, czym zajmuje się coaching, warto podzielić go na kilka typów. Coach może pracować zarówno ze sportowcami, biznesmenami, kadrą pracowników fizycznych i umysłowych. W tym zawodzie nie istnieją granice. W każdej pracy przyda nam się dodatkowa motywacja do osiągnięcia jeszcze lepszych wyników.

Weźmy na przykład coaching biznesowy, nastawiony na rozwój firmy i większe zyski. Praca trenera może odbywać się jednakowo z właścicielem firmy, kierownikiem działu lub najniższą kadrą pracowników. Trener jest mówcą, głosem rozsądku, terapeutą i konsultantem w jednym. Musi pomóc zredukować stres, zmotywować do efektywnego myślenia i ukierunkować człowieka na cele, które chce osiągnąć.

Coaching a samodoskonalenie się / ShutterStock

Kolejnym typem jest life coaching inwestycyjny oraz zawodowy. Każda inwestycja wymaga podjęcia decyzji obarczonej stresem związanym z niepowodzeniem. Trener podejmowania decyzji, jak nazywamy Coacha, ma za zadanie stworzyć spokojną atmosferę i pomóc w podejmowaniu świadomych i przemyślanych decyzji. W dużych firmach korzysta się z pomocy Coacha, gdy tylko przychodzi czas podpisywania ważnych umów i zmian w strukturze przedsiębiorstwa.

Coach na papierze – zarobki proporcjonalne do ambicji

International Coach Federation Polska gromadzi najlepszych specjalistów z branży, którzy na co dzień pasjonują się pomocą w samodoskonaleniu się i rozwoju swoich klientów. Żeby być członkiem tej organizacji, należy posiadać kwalifikacje zawodowe, ukończone szkolenie klasy ICF oraz opłacać comiesięczne składki. To niewielki koszt za prestiż i późniejsze zarobki, jakie daje ten zawód. Oprócz rozmów indywidualnych i grupowych z klientem, za które pobiera się opłatę za godzinę lub usługę, coaching obejmuje również techniczną korektę dokumentów aplikacyjnych. Średnie ceny za korekty listów motywacyjnych oraz CV wynoszą 100-130 złotych. Natomiast spotkania grupowe i indywidualne mogą być wyceniane nawet na 1000 złotych za cały cykl miesięczny od osoby. W Polsce oraz Europie odnotowuje się tendencje rosnącą w zapotrzebowaniu na coacha w biznesie. Jednak to klienci indywidualni szukający porad dotyczących poprawy swojego życia, dają największe zyski.