Członek zarządu spółki akcyjnej ze 100-proc. kapitałem samorządu musi złożyć oświadczenie majątkowe bez względu na przedmiot jej działalności. Tak orzekł Sąd Najwyższy.
Mężczyzna był zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony w przedsiębiorstwie transportu publicznego, które było nadzorowane przez powiat. Zajmował stanowisko prezesa. Pracodawca zwolnił go dyscyplinarnie, bo nie złożył oświadczenia majątkowego, które jest wymagane na podstawie art. 25c ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 595 ze zm.).
Zwolniony odwołał się do sądu I instancji, w którym domagał się m.in. odszkodowania za wadliwe zwolnienie. Sąd orzekł, że prezes nie miał obowiązku składania oświadczenia majątkowego i zasądził też na jego rzecz ponad 20 tys. zł odszkodowania. W ocenie sędziego spółka zatrudniająca prezesa nie była bowiem powiatową osobą prawną, bo nie została powołana w drodze uchwały rady powiatu. Nie realizuje też zadań własnych powiatu czy o charakterze publicznym.
Sprawa trafiła do sądu II instancji. W jego ocenie ograniczenie form prawnych realizacji przewozów do samorządowego zakładu budżetowego – art. 19 ust. 2 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz.U. z 2011 r. nr 5, poz. 13 ze zm.) – nie pozbawia spółki przymiotu powiatowej osoby prawnej. Podkreślił też, że zgodnie z art. 6 ust. 1 o samorządzie powiatowym powiat w celu wykonywania zadań może tworzyć jednostki organizacyjne, którymi mogą być również spółki prawa handlowego, a wśród nich takie, które mają osobowość prawną. Sąd odrzucił wniosek o odszkodowanie.
Pełnomocnik zwolnionego w skardze kasacyjnej w pierwszej kolejności zarzucił naruszenie art. 25c ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym. Przepis ten stanowi, że do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym są zobowiązani m.in.: kierownik jednostki organizacyjnej powiatu, a także osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego powiatową osobą prawną. Tymczasem zwolniony był członkiem zarządu spółki akcyjnej ze 100-proc. kapitałem powiatu, która zdaniem skarżącego nie jest jednak powiatową osobą prawną.
SN, wydając wyrok, podkreślił, że w rozstrzyganej sprawie chodziło o regulacje ustawy dotyczące obowiązku złożenia oświadczenia majątkowego przez członka zarządu spółki akcyjnej. Przy czym zwrócił uwagę, że poza przedmiotem sporu pozostaje problem dopuszczalnego zakresu prowadzenia działalności gospodarczej przez powiat. SN wskazał, że z art. 25c ustawy wynika jednoznacznie, że członek organu zarządzającego powiatową osobą prawną, jaką jest niewątpliwie także spółka akcyjna ze 100-proc. kapitałem powiatu, niezależnie od przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej, jest obowiązany do złożenia oświadczenia majątkowego. SN oddalił skargę kasacyjną.
ORZECZNICTWO
Wyrok Sądu Najwyższego z 22 lipca 2015 r., sygn. akt III PK 148/14.