Radni wybrani, ale nieobecni
Samorządowcy, którzy w listopadzie zeszłego roku mocno zabiegali o poparcie wyborców chociażby poprzez bezpośrednie rozmowy i spotkania, teraz są dla nich niedostępni. Takie wyniki przynosi monitoring przeprowadzony przez Fundację im. Stefana Batorego. Tylko w połowie spośród przebadanych kilkudziesięciu losowo wybranych gmin radni pełnią regularne dyżury, a więc mieszkańcy wiedzą, kiedy mogą się spotkać z wybranymi przez siebie przedstawicielami. W drugiej połowie samorządowców nie mają takiej okazji. W gminie Kotla (woj. dolnośląskie) regularne dyżury organizuje zaledwie jedna radna, mimo że wszystkich rajców jest 15. Jeszcze gorzej jest w gminie Mucharz (woj. małopolskie) i w Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie żaden z radnych regularnie nie dyżuruje. Jednak to również problem większych jednostek, jak Opole czy Sieradz.
W ocenie ekspertów w ten sposób radni nie tylko lekceważąco podchodzą do mieszkańców, lecz także mogą naruszać przepisy. Zgodnie z art. 23 ustawy o samorządzie gminnym jednym z podstawowych obowiązków radnych jest bowiem reprezentowanie wyborców, utrzymywanie stałej więzi z mieszkańcami i lokalnymi organizacjami, przyjmowanie zgłaszanych postulatów i przedstawianie ich organom gminy do rozpatrzenia. – Trudno sobie wyobrazić dobre spełnianie tych obowiązków, jeśli mieszkańcy nie mają możliwości spotkania się z radnymi. Jak wynika z doświadczeń lokalnych aktywistów, dobry kontakt z radnymi pozwala rozwiązać wiele palących problemów – mówią przedstawiciele fundacji.
Ważą się losy szpitala w Będzinie
Program naprawczy dotyczący Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej nie sprawdził się – twierdzą władze powiatu będzińskiego. Miał na celu ograniczenie kosztów działania szpitala, tymczasem w ostatnim rocznym okresie rozliczeniowym te koszty wzrosły o prawie 1 mln zł. Największym problemem jest to, że placówka znajduje się w dwóch lokalizacjach i praktycznie w czterech obiektach. To generuje duże koszty związane zarówno z opłatami za budynki, jak i z płacami personelu. Utrudniona jest też komunikacja pomiędzy oddziałami.
W ciągu pół roku starostwo ma podjąć decyzję o dalszych losach szpitala. W grę wchodzi likwidacja placówki, prywatyzacja lub przekształcenie jej w spółkę prawa handlowego. Na razie trwają rozmowy zarządu powiatu z dyrekcją szpitala o kolejnym planie optymalizacji kosztów. – Likwidacji chcemy uniknąć – zapewniają obie strony.
Klasa straży miejskiej
W IV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku powstanie klasa mundurowa o profilu straży miejskiej. Będzie to pierwszy oddział o takim profilu w Polsce. Porozumienie w tej sprawie podpisali dyrektor IV LO Elżbieta Januszewska i komendant Straży Miejskiej w Gdańsku Leszek Walczak. Lekcje będą prowadzone m.in. przez funkcjonariuszy straży miejskiej. Podpisane 25 marca porozumienie przewiduje, że funkcjonariusze straży poprowadzą tygodniowo co najmniej dwie godziny zajęć teoretycznych i praktycznych. Będą też zapraszać uczniów klasy do udziału w różnych imprezach organizowanych przez formację. Straż udzieli też szkole pomocy, zapewniając materiały i pomoce dydaktyczne na wybrane lekcje.
Komendant Leszek Walczak liczy, że współpraca z IV LO będzie kolejnym krokiem w kierunku rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i że przełoży się na poprawę bezpieczeństwa w mieście. Twierdzi, że uczniom w trakcie nauki w takiej klasie zostanie zapewniony kontakt z prawem z elementami budowania porządku publicznego czy bezpieczeństwa. Klasa ma ruszyć już od września 2015 r. W tym liceum są już klasy mundurowe: policji i straży granicznej.
W trosce o zdrowie psychiczne na Śląsku
Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił konkurs „Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym”. Wsparcie finansowe mogą pozyskać projekty nakierowane m.in. na promocję zdrowia psychicznego, wsparcie psychologiczne dla osób starszych z zaburzeniami psychicznymi, rozwiązywanie problemów związanych ze stresem w pracy. Szanse na uzyskanie dofinansowania mają także działania nakierowane na integrację społeczną osób z zaburzeniami psychicznymi oraz organizację systemu poradnictwa dla potrzebujących pomocy przy tego typu problemach.
Udział w konkursie mogą zgłaszać m.in. organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia samorządowe oraz związki wyznaniowe. Termin mija 15 kwietnia 2015 r. Budżet konkursu to 200 tys. zł.