statystyki

Rejestracja w Polsce do celów VAT wyłącza odwrotne obciążenie

autor: Not. MGM10.04.2013, 08:59; Aktualizacja: 10.04.2013, 08:59
  • Wyślij
  • Drukuj

Konstrukcja odwrotnego obciążenia VAT dotyczy m.in. dostawy towarów na terytorium Polski przez podmiot niemający tutaj siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca jej prowadzenia. Jak zmieniły się warunki takiego rozliczenia?

reklama


W opisanej sytuacji podatnikiem jest nabywca towarów spełniający określone warunki, co wynika z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Przepis ten został jednak poważnie zmodyfikowany od 1 kwietnia 2013 r.

Przed zmianą kluczową przesłanką dotyczącą statusu dostawcy było to, aby był nim podatnik niemający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca jej prowadzenia na terytorium Polski. Od 1 kwietnia ustawodawca dodał uzupełniający warunek zastosowania odwrotnego obciążenia – zagraniczny dostawca towarów nie może być zarejestrowany w Polsce do celów podatku od towarów i usług.

Nowelizacja sprawiła, że w obecnym stanie prawnym sama formalna rejestracja w Polsce dostawcy towarów powoduje, że art. 17 ust. 1 pkt 5 nie ma zastosowania. Oznacza to, że podatnikiem w odniesieniu do transakcji nie jest nabywca, ale zagraniczny dostawca.

Zmiana ta może mieć duże konsekwencje dla nabywcy. W praktyce nie musi on bowiem wiedzieć o tym, że zagraniczny kontrahent jest zarejestrowany w Polsce dla celów VAT, zwłaszcza w sytuacji gdy na wystawianych fakturach nie ujmuje swojego numeru identyfikacji podatkowej. Jeżeli w takiej sytuacji nabywca dokona odwrotnego obciążenia, naliczając zarówno podatek należny, jak i naliczony, popełni błąd. Sama formalna rejestracja do celów VAT zagranicznego dostawcy towarów sprawia, że ich nabywca nie jest podatnikiem.

Jest to więc regulacja stanowiąca krok wstecz w stosunku do dotychczas obowiązujących przepisów, m.in. dlatego że jest źródłem negatywnych konsekwencji dla nabywcy, które uzależnione są od zdarzenia, o którym może on nie wiedzieć.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama