statystyki

Zaliczka na PIT za grudzień? Niekoniecznie

autor: Tomasz Wojciechowski05.02.2013, 09:10; Aktualizacja: 05.02.2013, 09:10
  • Wyślij
  • Drukuj

Podatnik ma wybór między wpłaceniem zaliczki PIT za grudzień do 20 stycznia i niewpłaceniem jej pod warunkiem złożenia do tego terminu zeznania. Czy jednak w tym drugim przypadku do 20 stycznia trzeba też uiścić różnicę między obliczonym i zadeklarowanym podatkiem za dany rok a wpłaconymi zaliczkami za okres styczeń–listopad, czy też różnica ta może zostać wpłacona na konto organu podatkowego do 30 kwietnia?



Zgodnie z artykułem 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczki miesięczne od dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej wpłaca się w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (zaliczki kwartalne natomiast – do 20. dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka). Począwszy od rozliczeń za 2012 rok, także zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku, przy czym faktycznie, jeżeli przed tym dniem podatnik złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 45 ustawy o PIT, zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał nie uiszcza się.

Wydaje się zatem, że skoro ustawodawca w artykule 44 ust. 6 ustawy o PIT odwołuje się wprost do zasad określonych w art. 45 ustawy o PIT, podatek wynikający z rocznego zeznania podatkowego może zostać zapłacony – bez konsekwencji uiszczenia dodatkowych odsetek – do 30 kwietnia. W tym bowiem terminie podatnicy są obowiązani, co do zasady, wpłacić różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania a sumą należnych za dany rok zaliczek.

Konkludując, złożenie rocznego zeznania podatkowego za 2012 rok w terminie do 20 stycznia 2013 r. zwalnia podatnika z obowiązku uiszczenia zaliczki za grudzień (IV kwartał) 2012 r. Jednocześnie należny podatek wynikający z tego zeznania może zostać zapłacony do 30 kwietnia 2013 r. W oparciu o artykuł 25 ust. 1a oraz art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych analogiczne regulacje odnoszą się także do podatników odprowadzających CIT.






  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 6

  • 1: re z IP: 93.105.33.* (2013-02-05 22:21)

    Niekoniecznie z tym się zgadzam, bo jaki cel był utworzenia tego zapisu? nie płać zaliczki jeżeli zapłacisz w tym samym terminie "dopłatę" z zeznania.

  • 2: tom b z IP: 194.28.43.* (2013-02-06 14:52)

    cel i zamysł może taki był, tylko, że poziomie tekstu ustawy tego nie widać wprost. całkowicie się zgadzam z p.Marciniukiem.

  • 3: kwas z IP: 79.184.215.* (2013-02-06 23:29)

    zgadzam się z re. Odwołanie do zasad nie oznacza, że termin do zapłaty ostatniej zaliczki zostaje prolongowany do 30 kwietnia. Przepis w końcu zawiera spójnik " i ", a zatem należy złożyć zeznanie i wpłacić podatek do 20 stycznia.

  • 4: Wojtek z IP: 194.28.43.* (2013-02-07 13:08)

    (i) inne przepisy prawa w analogicznym przypadku zawierają sformułowanie "w terminie i na zasadach określonych", (ii) spójnik i coś oznacza w logice, (iii) zasady to nie termin, (iv) przy takiej wykładni jak podanej w artykule - przepis byłby wewnętrznie sprzeczny itp..

  • 5: Grzegorz z IP: 89.234.198.* (2013-02-08 12:06)

    Może nia taki był cel ale wyszło jak zwykle i zgadzam się z autorem artykułu

  • 6: Marzena z IP: 213.77.4.* (2014-01-07 14:01)

    a co w przypadku jeśli podatnik ma stratę w firmie za miesiąc grudzień i nie ma zaliczki do zapłaty, czy musi rozliczyć się /złożyć zeznanie podatkowe/ do 20 stycznia??

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie