statystyki

Znowu oddajemy dzień wolny za soboty, w które wypada święto

autor: Lg25.10.2012, 06:50; Aktualizacja: 25.10.2012, 08:51
  • Wyślij
  • Drukuj

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. pracodawcy mają obowiązek oddawać pracownikom wolne w sytuacji, gdy w ich dniu wolnym wynikającym z pięciodniowego tygodnia pracy (najczęściej sobota) wypadnie święto. W jakim terminie należy oddawać taki dzień i czy pracownikowi zawsze należy się on w całości?

reklama


Potocznie mówi się o obowiązku oddania dnia wolnego za święto. Formalnie mechanizm jest taki: święto wypadające w dzień wolny obniża czas pracy o 8 godzin. Stanowi o tym art. 130 par. 2 kodeksu pracy. W przypadku pracowników zatrudnionych na niepełny etat liczba ta jest proporcjonalnie mniejsza. Jak wiadomo, czas pracy rozlicza się w tzw. okresach rozliczeniowych, które najczęściej wynoszą 4 miesiące.

Jeśli w okresie rozliczeniowym wystąpi święto przypadające w inny dzień niż niedziela, to pracownik zatrudniony na pełny etat ma w tym okresie rozliczeniowym do przepracowania o 8 godzin mniej. Jeżeli pracuje 8 godzin dziennie, a harmonogram jest ustalony tak, że święto przypada w dniu pracy, pracownik po prostu nie przychodzi do firmy.

Jeśli jednak według harmonogramu święto przypada na dzień wolny pracownika, to o te 8 godzin pracy należy skrócić czas pracy w innym terminie.

Najprostszym sposobem jest właśnie udzielenie pracownikowi wolnego w innym dniu, w którym normalnie pracowałby 8 godzin. Co ważne należy go udzielić w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wypadło święto, przy czym można to zrobić zarówno przed, jak i po dacie święta.

Żaden przepis nie nakazuje jednak, aby powyższe 8 godzin rekompensować jednorazowym dniem wolnym. Należy uznać, że pracodawca może również tak zaplanować harmonogram czasu pracy w okresie rozliczeniowym, w którym występuje święto w dniu innym niż niedziela, aby nie oddawać pracownikowi za święto oddzielnego dnia wolnego, a jedynie przewidzieć obniżony dobowy wymiar w niektóre dni – tak aby w skali całego okresu rozliczeniowego wymiar czasu pracy był obniżony o 8 godzin.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 14

  • 1: m99 z IP: 178.183.232.* (2014-05-02 13:26)

    A co jeśli pracownikowi w Wielkanoc wstawia się urlop to jest dopiero chore

  • 2: wert z IP: 83.15.223.* (2014-03-26 13:04)

    Jeżeli w 2014 roku 3 maja przypada w sobotę, to za ten dzień świąteczny mogę wziąć sobie wolne w dniu 2 maja.

  • 3: didel z IP: 62.22.53.* (2013-01-15 18:09)

    a co jesli w zakładzie pracuje się w niedzielę??? hm :/ bez sensu

  • 4: deluxia z IP: 62.22.53.* (2013-01-15 13:06)

    a czemu sobote jest inaczej traktowana niż niedziela , u mnie się pracuje w niedziele więc nie rozumiem dlaczego niedziela jest pominięta bez nadziejne to !!! powinno być tak że świąt mamy np 15 dni ...to oprócz po dwa dni wolne w tygodniu powinno nam przysługiwać te 15 dni świąteczne ! i już! bez względu czy wypadły w niedziele czy sobotę ! Tu chodzi o odpoczynek mózgu i regenerację do dobrej dalszej pracy hej!

  • 5: pax z IP: 37.190.158.* (2012-10-28 19:32)

    Nareszcie oddają to co zabrali tylko czy to wytrzyma do 2014 roku znowu coś biznesowi ludzie wymyślą tak aby swołoczy robotniczej nie oddawać i tyle

  • 6: jeronimo z IP: 5.173.34.* (2012-10-25 18:03)

    Do roboty urzędowe lenie. W przemyśle nie wybiera się urlopów i robi w soboty i niedziele. I jeszcze potem w urzędzie nic nie załatwisz bo urzędnik mało zarabia i oczekuje łapówy.

  • 7: BB z IP: 89.239.99.* (2012-10-25 14:01)

    Kto wymyśla takie durne przepisy?! Jakiś nawiedzony wymyślił święto i od razu wszyscy pobiegną się modlić. Chory naród wymyśla chore przepisy.

  • 8: Ciekawa z IP: 83.12.34.* (2012-10-25 13:12)

    Uważam, że przepis jest nielogiczny i należy go zlikwidować.

    Czy ktos potrafi logicznie to uzasadnić? Oprócz tego, że tak mówi przepis.

  • 9: 333 z IP: 83.27.162.* (2012-10-25 12:25)

    Dyrektor mylisz się, jeżeli jest zasada pięciodniowego tygodnia pracy i pracownik pracuje np. od środy do niedzieli i w poniedziałek przypadnie święto, to też pracownikowi należy obniżyć wymiar pracy o 1 dzień za poniedziałek, który i tak jest dla niego wolny.

  • 10: PRANIE MÓZGU z IP: 91.150.146.* (2012-10-25 11:56)

    CAŁA SWOŁOCZ SOLIDARNOŚCIOWA DUMNIE NOSI ŁBY ŻE POŁOŻYLI NA KOLANA KOMUNĘ , ARMIĘ RUSKĄ WYRZUCILI I WPROWADZILI 21 POSTULATÓW SIERPNIA I TE POSTULATY SĄ ZAPISANE NA SKLEJKACH W MUZEUM SOLIDARNOŚCI . jEDEN Z POSTULATÓW MÓWI O WPROWADZENIU WOLNYCH SOBÓT I NIEDZIEL Z PIĘCIODNIOWYM TYGODNIEM PRACY. tAKI PORZĄDEK WPROWADZIŁY KRAJE EUROPY. NIGDY SOLIDARNOŚC NIE DOPROWADZIŁA DO UNORMOWANIA TEGO POSTULATU. WOLNE SOBOTY MAJA POLICJANCI , SĄDY, URZĘDASY ROBOTNICY WOLNE SOBOTY MIELI ZAPISANE W UKŁADACH ZBIOROWYCH. lECZ ZA PANOWANIA PiS UKŁADY ZBIOROWE ZLIKWIDOWANO A W KODEKSIE PRACY ZAPISANO ,ŻE POLSKIEGO ROBOTNIKA OBOWIAZUJE PIĘCIODNIOWY SYSTEM PRACY. jAK SIĘ CZUJE ŚNIADEK I SWOŁOCZ KTÓRA POWOŁUJE SIE NA POCHODZENIE SOLIDARNOŚCIOWE. TERAZ LARUM O JEDEN DZIEŃ KIEDY BANDYCI DOPUŚCILI SIĘ ZAMACHU NA NIEPODLEGŁOŚĆ PAŃSTWA ODNOŚNIE WOLNYCH SOBÓT I NIEDZIEL. kTO CHCE PRACVOWAĆ W SOBOTY I NIEDZIELE TO NIECH PRACUJE NA ZASADACH PEŁNEJ DOBROWOLNOŚCI A PRACODAWCA NIECH WYPŁACA ODPOWIEDNIĄ ZAPŁATĘ. TAK JEST W KRAJACH OŚCIENNYCH DZIEKI POLSKIM POSTULATOM Z SIERPNIA 80 R.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie