statystyki

Znowu oddajemy dzień wolny za soboty, w które wypada święto

autor: Lg25.10.2012, 06:50; Aktualizacja: 25.10.2012, 08:51
  • Wyślij
  • Drukuj

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. pracodawcy mają obowiązek oddawać pracownikom wolne w sytuacji, gdy w ich dniu wolnym wynikającym z pięciodniowego tygodnia pracy (najczęściej sobota) wypadnie święto. W jakim terminie należy oddawać taki dzień i czy pracownikowi zawsze należy się on w całości?

reklama


reklama


Potocznie mówi się o obowiązku oddania dnia wolnego za święto. Formalnie mechanizm jest taki: święto wypadające w dzień wolny obniża czas pracy o 8 godzin. Stanowi o tym art. 130 par. 2 kodeksu pracy. W przypadku pracowników zatrudnionych na niepełny etat liczba ta jest proporcjonalnie mniejsza. Jak wiadomo, czas pracy rozlicza się w tzw. okresach rozliczeniowych, które najczęściej wynoszą 4 miesiące.

Jeśli w okresie rozliczeniowym wystąpi święto przypadające w inny dzień niż niedziela, to pracownik zatrudniony na pełny etat ma w tym okresie rozliczeniowym do przepracowania o 8 godzin mniej. Jeżeli pracuje 8 godzin dziennie, a harmonogram jest ustalony tak, że święto przypada w dniu pracy, pracownik po prostu nie przychodzi do firmy.

Jeśli jednak według harmonogramu święto przypada na dzień wolny pracownika, to o te 8 godzin pracy należy skrócić czas pracy w innym terminie.

Najprostszym sposobem jest właśnie udzielenie pracownikowi wolnego w innym dniu, w którym normalnie pracowałby 8 godzin. Co ważne należy go udzielić w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wypadło święto, przy czym można to zrobić zarówno przed, jak i po dacie święta.

Żaden przepis nie nakazuje jednak, aby powyższe 8 godzin rekompensować jednorazowym dniem wolnym. Należy uznać, że pracodawca może również tak zaplanować harmonogram czasu pracy w okresie rozliczeniowym, w którym występuje święto w dniu innym niż niedziela, aby nie oddawać pracownikowi za święto oddzielnego dnia wolnego, a jedynie przewidzieć obniżony dobowy wymiar w niektóre dni – tak aby w skali całego okresu rozliczeniowego wymiar czasu pracy był obniżony o 8 godzin.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • jeronimo(2012-10-25 18:03) Odpowiedz 00

    Do roboty urzędowe lenie. W przemyśle nie wybiera się urlopów i robi w soboty i niedziele. I jeszcze potem w urzędzie nic nie załatwisz bo urzędnik mało zarabia i oczekuje łapówy.

  • BB(2012-10-25 14:01) Odpowiedz 00

    Kto wymyśla takie durne przepisy?! Jakiś nawiedzony wymyślił święto i od razu wszyscy pobiegną się modlić. Chory naród wymyśla chore przepisy.

  • deluxia(2013-01-15 13:06) Odpowiedz 00

    a czemu sobote jest inaczej traktowana niż niedziela , u mnie się pracuje w niedziele więc nie rozumiem dlaczego niedziela jest pominięta bez nadziejne to !!! powinno być tak że świąt mamy np 15 dni ...to oprócz po dwa dni wolne w tygodniu powinno nam przysługiwać te 15 dni świąteczne ! i już! bez względu czy wypadły w niedziele czy sobotę ! Tu chodzi o odpoczynek mózgu i regenerację do dobrej dalszej pracy hej!

  • didel(2013-01-15 18:09) Odpowiedz 00

    a co jesli w zakładzie pracuje się w niedzielę??? hm :/ bez sensu

  • m99(2014-05-02 13:26) Odpowiedz 00

    A co jeśli pracownikowi w Wielkanoc wstawia się urlop to jest dopiero chore

  • wert(2014-03-26 13:04) Odpowiedz 00

    Jeżeli w 2014 roku 3 maja przypada w sobotę, to za ten dzień świąteczny mogę wziąć sobie wolne w dniu 2 maja.

  • czb(2012-10-25 11:28) Odpowiedz 00

    może skończymy z tym p***** o tzw "świętach", tylko nazwiemy rzeczy po imieniu czyli "pracownicy żądają dodatkowych dni wolnych od pracy"! bo kompletnie nie rozumiem, dlaczego pracodawca ma dawać wolne tylko i wyłącznie dlatego, że święto wypada w weekend?! dzień wolny w święto jest po to, żeby ktoś mógł z tego powodu świętować: cieszyć się, iść do kościoła, iść na pochód, upić się do nieprzyomności etc. rozumiem, że jest 1. maja, 3. maja, 11. listopada etc i są ludzie, którzy faktycznie to celebrują. ale niech ktoś mi wyjaśni dlaczego jeśli 11. listopada wypada w niedzielę (czyli każdy kto będzie chciał ten dzień uczcić ma na to pełne dwa dni w sobotę i niedzielę) to pracodawca ma mu jeszcze zafundować dodatkowy dzień wolny od pracy?! za co? to jest po prostu wymuszenie dodatkowego urlopu i tyle...

  • Ciekawa(2012-10-25 13:12) Odpowiedz 00

    Uważam, że przepis jest nielogiczny i należy go zlikwidować.

    Czy ktos potrafi logicznie to uzasadnić? Oprócz tego, że tak mówi przepis.

  • kkk(2012-10-25 09:07) Odpowiedz 00

    szkoda tylko że w 2013 r. w sobotę nie przypada żadne święto

  • bogu(2012-10-25 09:05) Odpowiedz 00

    A jeśli w taki dzień wolny dany w zamian za święto nie odpocznę wystarczaj ąco , to pracodawca powinien udzielić mi nowego dnia w innym terminie i tak bez końca.

  • dyrektor(2012-10-25 09:08) Odpowiedz 00

    Ale najbliższa sobota, w którą wypada święto to dopiero 3.05.2014 r. i nie wiemy, czy obecny stan prawny się do tego czasu utrzyma. Teraz to ma znaczenie tylko dla tych zakładów, w których dniem wolnym nie jest sobota, tylko np. wtorek.

  • PRANIE MÓZGU(2012-10-25 11:56) Odpowiedz 00

    CAŁA SWOŁOCZ SOLIDARNOŚCIOWA DUMNIE NOSI ŁBY ŻE POŁOŻYLI NA KOLANA KOMUNĘ , ARMIĘ RUSKĄ WYRZUCILI I WPROWADZILI 21 POSTULATÓW SIERPNIA I TE POSTULATY SĄ ZAPISANE NA SKLEJKACH W MUZEUM SOLIDARNOŚCI . jEDEN Z POSTULATÓW MÓWI O WPROWADZENIU WOLNYCH SOBÓT I NIEDZIEL Z PIĘCIODNIOWYM TYGODNIEM PRACY. tAKI PORZĄDEK WPROWADZIŁY KRAJE EUROPY. NIGDY SOLIDARNOŚC NIE DOPROWADZIŁA DO UNORMOWANIA TEGO POSTULATU. WOLNE SOBOTY MAJA POLICJANCI , SĄDY, URZĘDASY ROBOTNICY WOLNE SOBOTY MIELI ZAPISANE W UKŁADACH ZBIOROWYCH. lECZ ZA PANOWANIA PiS UKŁADY ZBIOROWE ZLIKWIDOWANO A W KODEKSIE PRACY ZAPISANO ,ŻE POLSKIEGO ROBOTNIKA OBOWIAZUJE PIĘCIODNIOWY SYSTEM PRACY. jAK SIĘ CZUJE ŚNIADEK I SWOŁOCZ KTÓRA POWOŁUJE SIE NA POCHODZENIE SOLIDARNOŚCIOWE. TERAZ LARUM O JEDEN DZIEŃ KIEDY BANDYCI DOPUŚCILI SIĘ ZAMACHU NA NIEPODLEGŁOŚĆ PAŃSTWA ODNOŚNIE WOLNYCH SOBÓT I NIEDZIEL. kTO CHCE PRACVOWAĆ W SOBOTY I NIEDZIELE TO NIECH PRACUJE NA ZASADACH PEŁNEJ DOBROWOLNOŚCI A PRACODAWCA NIECH WYPŁACA ODPOWIEDNIĄ ZAPŁATĘ. TAK JEST W KRAJACH OŚCIENNYCH DZIEKI POLSKIM POSTULATOM Z SIERPNIA 80 R.

  • 333(2012-10-25 12:25) Odpowiedz 00

    Dyrektor mylisz się, jeżeli jest zasada pięciodniowego tygodnia pracy i pracownik pracuje np. od środy do niedzieli i w poniedziałek przypadnie święto, to też pracownikowi należy obniżyć wymiar pracy o 1 dzień za poniedziałek, który i tak jest dla niego wolny.

  • pax(2012-10-28 19:32) Odpowiedz 00

    Nareszcie oddają to co zabrali tylko czy to wytrzyma do 2014 roku znowu coś biznesowi ludzie wymyślą tak aby swołoczy robotniczej nie oddawać i tyle